Bromélie

Bromélie z čeledi Bromeliaceae obsahuje okolo 3000 druhů. Členové této čeledi mohou sloužit jako pokojová rostlina, protože jsou velmi přizpůsobivé. Mají listové růžice, které akumulují dešťovou vodu a mohou si tak samy diktovat, kolik vody potřebují.Bromélie Bromelia laciniosa 768x1024 - Bromélie

Odborný název

Odborný název této čeledi zní Bromeliaceae.

Geografický původ

Zástupci čeledi broméliovitých se nacházejí v mnoha zemích po celém světě. Druhy jsou společné zejména pro oblasti tropických lesů, subtropických savan a stepních oblastí. Nachází se zejména ve střední a jižní Americe a v západní Indii, stejně tak jako v několika částech Afriky.

Popis a charakteristika

Broméliovité žijí jako epifyty, což znamená, že jsou připojeny k hostitelskému stromu, na kterém ale neparazitují. To, co spojuje všechny členy čeledi Bromeliaceae je jasný květ v centru, když kvetou. Barvy těchto květů jsou typicky jasné a mohou se lišit rod od rodu. Nejznámější jsou květy v červené barvě, vyskytují se ale také v jiných barvách.

Broméliovité jsou robustní květiny, které se vyznačují svými rozsáhlými listy. Do této čeledi patří například ananasovník, vrízea, guzmánie, hechtie a další.

Pěstování

Klíčem pro úspěšné pěstování rostlin z této čeledi je zajistit, aby centrální růžice zůstala zdravá a dobře napojena. Nejlépe uděláte, když ji budete zalévat dešťovou vodou (obzvláště pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou). Broméliovité nepotřebují příliš mnoho světla. I s tou nejlepší péčí vám mohou vykvést třeba až za tři roky.

Použití

V podmínkách České republiky pěstujeme zástupce čeledi broméliovitých zejména jako pokojové rostliny. Nepřežijí totiž naši zimu. V přirozeném prostředí se broméliovití vyskytují jako epifyty – jsou připojeny k hostitelskému stromu. Některé z rostlin rostou na zemi, jiné se nacházejí vysoko v lesním baldachýnu.

Medvěd brýlatý, který žije v oblastech jižní Ameriky, používá rostliny z čeledi Bromeliaceae jako potravu. Rád si na nich pochutnává.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE