Calathea crocata

Calathea crocata – Tato rostlinka má jasně oranžové květy a bohaté listy, díky kterým je velice oblíbená a také okouzlující. Jedná se o trvalku, o kterou je ale obtížné pečovat. Vyžaduje buď vyhřívaný skleník, anebo ji můžete pěstovat vevnitř, jako pokojovou květinu.

Calathea crocata - Calathea crocata

Odborný název

Calathea crocata je odborný název této rostliny. Říká se ji také „věčný plamen“ díky krásně jasně oranžovým květům, které rostlina má. Rostlina patří do čeledi Maranta. Existuje asi 150 odrůd Calathea, ale calathea crocata je jedna z mála, která produkuje atraktivní květiny. Většina odrůd se pěstuje pro atraktivní tloušťku listů.

Geografický původ

Původní místo výskytu jsou džungle Brazílie a tropické Ameriky, kde Calathea roste divoce. Zničení přírodních stanovišť vedlo k tomu, že některé druhy této rostliny začaly zanikat.

Popis a charakteristika

Rostlina má bohaté listy a květ, který je jasně oranžový nebo žlutý (svým vzhledem připomíná plamen). Vroubkované listy rostliny jsou žebrované. Rostlina roste do výšky asi 60 cm a často se využívá jako stolní dekorace.

Pěstování

V létě je důležité rostlinu dobře zalévat. Musíte ji uchovávat na teplém a světlém místě, ale ne na přímém slunečním světle. Rostlina potřebuje vlhkost, v čemž vám může pomoci kompost. Calathea miluje, pokud ji postříkáte převařenou (ale studenou) vodou, protože jí tak zvýšíte vlhkost a udržíte její listy bez prachu. Calathea bude růst i v mělkém květináči či ozdobném talíři naplněném oblázky. Seskupení s jinými rostlinami pomáhá zajistit vlhkost, po které touží.

Použití

Calathea crocata se obvykle pěstuje jako pokojová rostlina, protože její tropický původ jí znemožňuje pobyt venku, a to zejména přes zimu. Rostlina miluje sluneční světlo, ale ne přímé, proto je potřeba umístit ji na světlé místo. Může být použit jako stolní dekorace nebo podobně.

Každou noc rostlina skládá své listy, jako by se modlila a je někdy označována jako „modlitební rostlina“.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE