Čekanka obecná

Česky: 

Čekanka obecná

Latinsky: 

Cichorium intybus

Slovensky:  

čekanka obyčajná

Česky: Čekanka obecná Latinsky: Cichorium intybus Slovensky: čekanka obyčajná

Cenná léčivka, která upoutá pohled každého svými krásně blankytně modře zbarvenými kvítky, které jsou jejím charakteristickým znakem. Pyšní se nejen krásou, ale zejména léčivými a blahodárnými účinky na lidský organismus. Působí především na očistu jater, ale dokáže mimo jiné i náležitě rozhýbat metabolismus. A těch pozitivních účinků je ovšem mnohem více.

Čekanka obecná je rostlinou patřící do čeledi hvězdnicovitých. Dorůstá do výšky i více jak 1 metru. Lodyha je hranatá, listy podlouhlé, květy nápadné. Kvete v období června až září. Jednotlivé květy mají korunní plátky, na koncích jsou pilovité. Vidět ji můžete zejména hojně na rostoucí na mezích, lukách, příkopech, příměstských parcích a dalších travnatých plochách, stejně tak zahradách. Roste na většině míst po celé Evropě, nachází se i v Africe a Asii. Roste jako planá rostlina, ale pěstovat ji můžete i sami, a to třeba mezi letničkami na záhonech.

Čekanku znali již staří Římané, kteří si ji cenili pro její léčivé účinky. Později kromě léčivé byliny došlo i k užívání čekanky coby náhražky kávy. K tomuto účelu byla užívána ve Francii za vlády Napoleona, v období světových válek, ale také například v době kávové krize v 70. letech minulého století. Čekankové puky vynikají nízkou kalorickou hodnotou. Z toho důvodu je konzumace doporučována při redukční dietě. Rovněž prospěch je i v obsažených látkách, jako jsou vitamíny, hořčík, minerální látky a inzulin.

Pěstování čekanky obecné na zahradě

Čekanka obecná není náročná na pěstování. Nejlépe se jí daří na slunném stanovišti. Vyhovuje jí sušší a odvodněná půda. Nemá příliš ráda zamokřené půdy. Lépe snáší sucho. Je mrazuvzdorná. Jedná se o medonosnou rostlinu. Je vhodná do trvalkových záhonů. Pěkně vypadá i v přírodních partiích zahrady či v bylinkovém záhonu. Nejkrásněji vynikne, pokud vysadíte více kusů čekanky na jedno místo.

Léčivé a prospěšné účinky

  • Podporuje činnost jater.
  • Pozitivní vliv na ledviny, trávicí trakt.
  • Pomáhá při žaludečním vředu, při onemocnění se žlučníkem, na žlučníkové i ledvinové kameny.
  • Má močopudný účinek.
  • Pomoc při nechutenství.
  • Efektivní řešení při zácpě.
  • Je prospěšná pro žlučník, játra a slinivku.
  • Příznivě ovlivňuje činnost srdce a cévní systém.
  • Čistí krev, snižuje hladinu cukru v krvi.
  • Podporuje tvorbu mateřského mléka při kojení.
  • Působí hojivě.
  • Má protizánětlivé a antibakteriální účinky.
  • Pomoc při cukrovce.
  • Podporuje růst vlasů.

Sběr a využití čekanky obecné

Sbírat lze celou kvetoucí nať i kořeny. Ty je vhodné sbírat na jaře před rozkvětem či na podzim po odkvětu čekanky. Zpravidla v dubnu až květnu a poté v říjnu a listopadu. Kvetoucí nať čekanky sušíme zavěšenou ve svazcích. Takto rychle a dobře prosychá. Po usušení celou nať lze nařezat na menší kousky a přesypat do skleněné nádoby. Uchováváme v temnu.

Kořen čekanky po vyrýpnutí se omyje a může nakrájet do zeleninového salátu. Lze ho ovšem i usušit v sušičce. Když jsou kořeny usušené (praskají) přendají se do skleněné nádoby, aby nemohlo dojít k nasátí vzdušné vlhkosti. Může se z toho poté připravit odvar.

K zevnímu užití lze použít listy, květy i kořen čekanky, a to na ošetření kožních problémů, zánětů pokožky a očí. Rovněž čekanka působí jako efektivní vlasový aktivátor. Mladé čerstvé listy lze použít jako salát.

Čekanková káva: kořeny čekanky očistíme od hlíny, nakrájíme na malé kousky a usušíme v mírně vyhřátí troubě či na suchém teplém místě, a to do doby, než získají hnědou barvu. Poté je umeleme v mlýnku na obilí nebo mák. Dávkujeme zhruba jako klasickou kávu.

Čekankový čaj: 1 lžičku nadrceného kořene čekanky zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat. Poté řádně scedíme a můžeme popíjet. Léčebná kúra by měla trvat 20 dní.

Čekankový obklad na pokožku: 6 lžic listů, květů či celé natě čekanky nasekáme a vzniklou směs přiložíme na postižené místo, zabalíme plátýnkem a vše necháme ½ hodiny působit. Tato procedura se provádí denně po dobu 1 týdne. Je vhodná na ekzémy, mykózy, lupénku, akné i zanícenou pokožku.

Čekankový odvar na oční zánět: 1 lžíce listů a květů čekanky se přelije 2 dcl vroucí vody a nechá se louhovat po dobu 15 minut. Poté se přecedí přes jemné sítko či plátýnko a vzniklým odvarem se několikrát denně vyplachují oči.

Čekanková tinktura: omyté kořeny nakrájíme na menší kousky a přelijeme lihem, necháme macerovat 2 až 4 týdny a poté přecedíme a uchováváme v tmavých lahvičkách. Tinktura se používá při potížích s trávením, nečisté pleti. Užívá se zpravidla 20 kapek 2 až 3x denně.

Čekanková mast: hrst kvetoucí natě se přidá do rozpuštěného bambuckého másla ve vodní lázni a ohříváme 20 minut. Poté přecedíme do lahviček. Používáme na unavenou, povadlou, zašedlou pleť, a to několikrát denně. Mast krásně pokožku zvláční a omladí.

Kdy a proč se vyvarovat čekanky

Přestože nejsou známy žádné kontraindikace, není čekanka doporučována v těhotenství, a to kvůli zvýšenému riziku potratu. Nejsou ani doposud známé žádné interakce s běžně užívanými léčivy. Z vedlejších účinků jsou popsány pouze případné alergické reakce, vzhledem ke stimulačním účinkům na dělohu, může také dojít k předčasnému nástupu menstruačního cyklu.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist