Chřest srpovitý

Chřest srpovitý je robustní rostlina, která je pokryta trny a často se používá jako zajištění, které chrání před nezvanými návštěvníky – zejména zvířecími. Jedná se o rychle rostoucí rostlinu a ve svém přirozeném lesním prostředí využívá trny pro uchycení na stromech jiných hostitelských rostlinách za dosažení slunečního světla přes baldachýn listů.

chřest srpovitý - Chřest srpovitýOdborný název

Chřest srpovitý má latinský název Asparagus falcatus. Druhový název rostliny je určen tvarem listů – mají srpovitý tvar. Asparagus falcatus je součástí čeledi Liliaceae. Jiné odrůdy tohoto typu rostlin zahrnují Asparagus setaceus a Asparagus densiflorus ‚sprengeri‘.

Geografický původ

Původním místem růstu je Mozambik a lesy v jižní Africe. Asparagus falcatus najdeme také na Kanárských ostrovech, na Srí Lance a ve středomořských státech.

Popis a charakteristika

Listy chřestu srpovitého rostou do délky asi 8 cm a jsou srpovité. Listy jsou tmavé, lesklé a zelené a mají velmi výraznou žílu. Jedná se o stálezelený keř, který roste do výšky asi 7 metrů. Starší stonky mají tvrdé trny, které jim pomáhají růst proti jiným druhům rostlin a také slouží k ochraně proti zvířecím útočníkům. Má atraktivní bílé květy a červené plody.

Pěstování

Rostlina může být pěstována z řízků, rozdělením nebo výsadbou semen plodů. Vzhledem k tomu, že ovoce miluje velké množství různých ptáků, se rostlina šíří sama na poměrně velkých plochách. Rostou vysíláním vysokých výhonků, které mohou být až 7 m dlouhé. Na počátku svého růstu jsou stonky měkké a točí a kroutí se kolem plotů, větví či jiných rostlin, kde se zahákují pomocí trnů.

Tato rostlina preferuje světlo nebo polostín a potřebuje pravidelné zalévání, aby se udržela v dobrém stavu. Její kořeny jsou neuvěřitelně silné a mohou snadno rozbít květináče, takže je důležité chřest srpovitý často přesazovat.

Použití

Chřest srpovitý může být díky svým trnům použit jako takový živý „ostnatý“ drát – chrání před vstupem nezvaných zvířat na váš pozemek. Trny také napomáhají růstu rostlin a zvýhodňují je oproti jiným rostlinám. Mimo to jim trny pomáhají šplhat po jiných rostlinách, aby se dostaly na sluneční světlo.

Stonky a listy Asparagus falcatus patří k africkým léčivým bylinám a používají se jako obklady ke snížení otoku.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE