Chrpa polní

chrpa polní 300x200 - Chrpa polní

 

Chrpa polní je populární a atraktivní květina. Tahle původně divoká kráska se pěstuje velmi snadno, takže je vhodnou rostlinou i pro začínající zahradníky.

Odborný název

Odborný název chrpy je Centaurea cyanus. Tato rostlina pochází z čeledi Asteraceae (hvězdicovité). Chrpu polní známe také pod jmény modráček, charba nebo jesenec.

Geografický původ

Chrpa polní pochází původem z jižní Evropy a jihozápadní Asie. Odtud se šířila do celé Evropy a západní a střední Asie. I když je v České republice hodně rozšířená, je prokazatelně nepůvodním druhem. Chrpa polní byla nalezena v hrobce krále Tutanchamona, který zemřel v roce 1340 př. n. l. Květy byly spletené do krásného věnce, který měl pomoci králi v jeho posmrtném životě.

Popis a charakteristika

Rostlina obsahuje nádherné modré kvítky a listy pokryté jemnými bílými chloupky. I tyto listy mají jakousi šedavě modrou barvu, která doplňuje celkový vzhled květiny. Jedná se o jednoletou rostlinu. Modré květy svým vzhledem připomínají drobné karafiáty. Vyrůstají na vrcholu zelených stonků a mohou dosáhnout výšky až jednoho metru. My je známe nejčastěji jako modré, ale mohou být i bílé, fialové nebo růžové.

Pěstování

Kromě vzhledu této rostliny je také její snadné pěstování důvodem, proč je rostlina tak oblíbená. Důležité je pro vás, jako pro zahradníka, vybrat rostlině slunečné místo. A to je téměř vše, co rostlina potřebuje. Odpustí vám i půdu, která nemá dostatek živin.

Pěstovat můžete ze semínek, která zasejte v období po posledních mrazech. Poté pravidelně zalévejte, dokud chrpa nevyklíčí. Jednotlivé rostliny od sebe rozsaďte do vzdálenosti asi 30 cm. Jakmile vaše rostlinky vyklíčí, už není potřeba je tak často zalévat.

Chrpa kvete od června do konce srpna. Rozrůstá se do šířky asi 30 cm. V době květu dokáže chrpa přilákat spoustu motýlů a ptáků, ze kterých se pak můžete těšit.

Jakmile jednou chrpu zasadíte, zůstane vám na zahradě napořád. Opět se vysemení. Někdy až moc, takže není od věci staré květy sbírat ještě předtím, než v nich uzrají semena.

Použití

Ačkoli je chrpa polní často vnímána jako plevel, jedná se o velmi atraktivní květinu, která se dá přidat i například do svatebních kytic. Květy jsou jedlé a dají se i sušit. Uplatní se tedy na rodinném stole i v suchých vazbách.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE