Denivka

Denivka patří mezi nejkrásnější a trvale udržitelné trvalky, které můžete ve své zahradě pěstovat. Tato rostlina miluje plné slunce nebo i částečný stín, takže je ideální volbou do slunečné zahrady. I když svým vzhledem připomíná lilie (Lillium), jedná se o dva různé druhy květin.

denivka hemerocallis - Denivka

Odborný název

Odborný název denivky zní Hemerocallis. Hermocallis znamená „krásný den“ a odkazuje na skutečnost, že květy většinou kvetou pouze jeden den před zavřením. Nenechte se tím ale odradit – jeden stonek produkuje několik květů, které se otvírají po dobu několika týdnů.

Geografický původ

Původem pochází denivka z Asie, dnes je ale naturalizována v celé Americe, kde častokrát roste i divoce podél příkopů na plném slunci nebo částečném stínu.

Popis a charakteristika

Dnes se denivky vyskytují v širokém spektru odstínů, od tmavě červené, oranžové a růžové až po levandulovou a bílou. Denivky jsou dostupné také v trpasličích odrůdách, a mohou mít i různý tvar květů. Nové tetraploidní hybridy mají větší, extravagantní květy. Denivky kvetou od začátku léta do podzimu, v závislosti na odrůdě. Denivky rostou z hlíznatých oddenků. Z těchto oddenků se tvoří hromada jasně zelených listů. Na vrcholu těchto listů se objevují vysoké stonky, které obsahují několik kvetoucích větví.

Pěstování

Denivky můžeme vysadit na jaře. Tolerují většinu půd, včetně alkalických a mírně kyselých půd, ale potřebují dobré odvodnění. Příliš bohaté půdy mohou podporovat růst listů namísto květů. Půdu můžete pozměnit kompostem nebo hnojem, abyste zlepšili odvodnění a strukturu.

V půdě si připravte díry tak hluboké, jaké máte kořeny a dvakrát tak široké. Vytvořte mírnou hromádku půdy uvnitř děr. Nastavte denivky tak, aby jejich kořeny spočívaly po obou stranách hřebene této hromádky.

Denivky jsou tolerantní vůči suchu a odolávají suchým podmínkám. Nicméně bude lepší, když je budete týdně zalévat. Hnojte mírně, protože nadprodukce snižuje kvetení a zvyšuje výskyt listů. Poté, co květiny dokončily své kvetení, můžete stonky odříznout. To podpoří růst v příští sezóně.

Použití

Denivky jsou nádherné rostliny, které jsou ozdobou každé zahrady. Tato rostlina roste velice rychle a má dlouhou životnost. Protože jí nezáleží na typu půdy, je potřeba je vysadit jen na místě, kde na ně bude svítit slunce nebo do polostínu. To je skoro veškerá péče, kterou denivky potřebují.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE