Dračinka

dracinka

Rostlina, která mnohdy bývá zaměňována s dracenou, neboť jí je velmi podobná. Dle vzhledu je pro laika nesnadné rozlišení zejména pouhým okem. Dračinka má však bílé a bulkovité kořeny, kdežto dracena je má hladké a oranžové či tmavě žluté barvy. Dračinka nese na úzkém kmínku dlouhé zašpičatělé či do široka rozložené listy. Dospělá rostlina kvete v létě. Zaujme svými krémově zbarvenými květy a jejich aromatickou vůní.

Odborný název

Cordyline

Geografický původ

Rostlina má původ v Austrálii a Novém Zélandu. Odtud se postupně rozšířila taktéž do Evropy. U nás se pěstuje jako pokojová rostlina.

Popis a charakteristika

Díky impozantním listům a kmenu se jedná o jednu z nejkrásnějších okrasných pokojových rostlin u nás. Pozitivní zajisté je i fakt, že dračinka velmi rychle roste. Během několika let může dosáhnout výšky až několika metrů. Skvostné zbarvení silně červených listů a modrozelené zadní části působí zcela jedinečným dojmem. Jde o velmi vděčnou pokojovou rostlinu.

Ve volné přírodě roste na nechráněném svahu, v houštinách či otevřených lesích v Indii, Polynésii. Chladnomilné druhy na severovýchodě Austrálie a Nového Zélandu. Rostlina vyznačující se sladce vonícími květy se šesti korunními plátky o průměru 6 až 10 milimetrů. Při pěstování v domácích podmínkách se dočkat květenství lze u starší rostliny a spíše se zadaří zkušenému pěstiteli.

Pěstování

Rostlina potřebuje světlé místo a běžnou pokojovou teplotu. Jelikož má ráda teplo, lze ji v létě letnit, ale nesmí být na přímém slunci. Dračinka potřebuje stanoviště s vysokou vlhkostí vzduchu. Při nedostatku, byť i jen jednoho z výše uvedených faktorů, dojde k opadávání spodních listů a vytvoří se kmínek, na jehož vrcholu zbyde jen pár listů. Z tohoto důvodu a předejití problémům je nutné zajistit rostlině vydatnou zálivku v letním období, ale zároveň v misce nesmí stát voda, neboť by došlo k uhnívání kořenů. Je nutné hlídat, aby nedošlo k přelití rostliny. V zimě se zálivka omezí, odvíjí se od dané teploty v interiéru. V období únor až listopad rostlinu hnojíme jednou za měsíc vícesložkovým hnojivem. V prosinci a lednu dračinku nehnojíme. Na jaře a to jednou za dva roky rostlinu přesadíme do nádoby jen o málo větší. Ideální substrát je směs rašeliny, listovky a kompostu – vše rovným dílem.

Nízkou či nedostatečnou vlhkost vzduchu je třeba rostlině poskytnout pravidelným rosením či otíráním listů vlhkou houbičkou. Dračinku lze množit řízky, odnožemi nebo také kousky stvolů kratších jak 10 centimetrů. Odřezané kousky z vrchní části listů se dají do sklenice s vodou a přidá se kousek dřevěného uhlí. Za měsíc až dva se objeví kořínky, které lze sázet rovnou do zeminy. Na místě řezu na mateřské rostlině vyrostou nové výhonky.

Nejčastějším problémem jsou hnědé špičky a žluté okraje listů, což je způsobeno suchým vzduchem. Pokud se listy kroutí a mají hnědý okraj, zde je zádrhel v teplotě. Rostlina je choulostivá a v těsné blízkosti okna v zimním období přes noc může často nachladnout. Pokud žloutnou spodní listy, jedná se o přirozený proces stárnutí dračinky. Jde o to, že listy mají životnost zhruba 2 let a pak udumřou.

Použití

Dokonalý klenot do jasného interiéru, kde vynikne krása barevných listů. Uplatnění najde rostlina i ve skupinové výsadbě.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist