Echmea pruhovaná

Echmea pruhovaná se chlubí zajímavými listy se stříbrným nádechem, rostoucími navíc do tvaru vázy nebo jakési nálevky. Poprvé byla veřejnosti představena v roce 1828 v Británii a nyní je populární mezi všemi milovníky pokojových rostlin, které si získala především svým nevšedním zjevem a dlouhověkosti.

echmea pruhovaná aechmea fasciata - Echmea pruhovaná

Echmea je epifytická rostlina, což znamená, že ve volné přírodě roste přichycena na jiných rostlinách – obvykle na stromech – ale neparazituje na nich – tzn. nebere si od nich ani výživu ani vodu.

 

Odborný název

Odborný název rostliny je Aechmea fasciata. Patří do čeledi Bromeliaceae, čítající asi 150 druhů. Ovšem pouze čtyři z nich lze v současnosti bez obtíží pěstovat jako pokojové rostliny.

 

Geografický původ

Původní domovinou echmey je Brazílie, kde roste na stromech v horských lesích. Vypíná se odtud za sluncem a očím běžných návštěvníků tak bývá skrytá.

 

Popis a charakteristika

Listy této velké rostliny vyrůstají ve tvaru růžice. Echmea roste pomalu, ale může dosáhnout výšky až 90 cm a šířky přibližně 60 cm. Listy mohou dosahovat délky od 45 cm do 90 cm. Ovšem nejkrásnější je na této rostlině její růžové květenství, které na ní vydrží v perfektním stavu až skoro neuvěřitelných šest měsíců.

 

Pěstování

Tyto rostliny potřebují dobrou cirkulaci vzduchu, propustnou zeminu půdu a konstantní vlhkost. Měly by být napájeny pomocí filtrované vody nebo dešťové vody. V zimních měsících je však nejlepší udržovat je docela suché – odbudou si tak svou dávku zimního klidu, což potřebují k tomu, aby vykvetly.

 

Echmea vyžaduje poměrně jasné světlo, ale měla by být chráněna před přímými slunečními paprsky. Lze ji pěstovat v květináči, ale také přichycenou na větvičce nebo kusu kůry s mechem.

 

Použití

Aechmea fasciata je široce dostupná po celý rok. Snadno se množí bočními výhony, které vytváří po odkvětu. Rovněž čistí vzduch a to tím, že z něj odstraňuje formaldehyd.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE