Eukalyptus

eukalyptus - Eukalyptus

Eukalyptus má množství léčivých účinků, ale potěší také svým vzhledem. Esenciální olej z eukalyptu používaný v medicíně se získává vodnou destilací čerstvých listů. Jde o bezbarvou nebo slámově zbarvenou tekutinu s charakteristickým aroma a chutí. Nejdůležitější složkou je Eucalyptol, přítomný v E. globulus v množství až 70 % objemu.

Odborný název

Rod eucalyptus zahrnuje asi 300 druhů a je jedním z nejcharakterističtějších rodů australské flóry.

 

Geografický původ

Eukalyptus pochází původně z Austrálie. Ačkoli evropští průzkumníci si museli těchto rostlin všimnout, neexistuje žádné jejich zařazení do botanické sbírky až do roku 1770. Tehdy Joseph Banks a Daniel Solander dorazili do botanického zálivu s Jamesem Cookem. Tam shromáždili exempláře E. gummifera a později, u řeky Endeavour v severní Queenslandu, shromáždili E. platyphylla; žádný z těchto druhů nebyl v té době jmenován těmito názvy.

Eukalyptus nyní roste také v severní a jižní Africe, Indii a jižní Evropě.

Popis a charakteristika

Listy mají kožovitou texturu, visí šikmo nebo svisle a jsou posety žlázami obsahujícími vonný těkavý olej. Květy jsou pokryty pohárkovitou membránou, která mizí, když se květy rozšiřují. Ovoce je obklopeno dřevěnou nádobou ve tvaru šálku a obsahuje mnoho semen.

Eukalyptové stromy rostou velice rychle a mnoho druhů dosahuje velké výšky. Eukalyptus amygdalin je nejvyšší známý strom (vyšší než sekvoje).

Pěstování

Eukalyptus je druh stromu, který pochází z Austrálie, ale může růst kdekoli, kde je teplota vyšší než -12 ° C. Existuje mnoho různých druhů eukalyptu, ale všechny mají stříbřité listy, které jsou velmi aromatické, proto jsou velmi populární v květinových vazbách. Eukalyptovým stromům se nedaří v květináčích, protože stromy rostou poměrně rychle, a navíc nemají rády přesazování.

Použití

Z eukalyptu se používá olej z listů. Avšak ne všechny druhy eukalyptu ho obsahují. Z toho nutně vyplývá, že termín eukalyptový olej je z vědeckého hlediska bezvýznamný, pokud není uveden druh, z něhož je odvozen. Mnoho starých druhů stromů ustoupilo jiným druhům, u kterých bylo zjištěno, že mají větší výnosy nebo poskytují lepší oleje. Zhruba pětadvacet druhů je v současné době využíváno pro svůj olej (například E. globulus).

Oleje mohou být zhruba rozděleny do tří tříd komerčního významu:

 

  • léčivé oleje, které obsahují značné množství eukalyptolu (také známého jako cineol);
  • průmyslové oleje obsahující terpeny, které se používají pro účely flotace v důlních činnostech;
  • aromatické oleje, jako je E. citriodora.

 

Mnoho druhů eukalyptů je ceněných také pro své kvalitní dřevo.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE