Gazánie

gazánie

Gazánie je rostlina, která roste v jižní Africe. Miluje horké a suché léto, které ji můžeme poskytnout také v podmínkách České republiky. Protože ale toto léto nemáme po celý rok, je u nás gazánie považována za jednoletou rostlinu.

Odborný název

Odborný název zní podobně, jako české označení této rostliny: Gazania. Tato květina je součástí čeledi Asteraceae.

Geografický původ

Gazánie pochází původem z Jižní Afriky, vyhovuje jí tedy teplejší počasí. Avšak v chladnějších oblastech (jako je například Česká republika), je gazánie považována za jednoletou rostlinu.

Popis a charakteristika

Gazánie se uzavírají při slabém slunečním světle nebo když je zataženo – což je pro ně typická vlastnost. Gazánie rostou ve tvaru růžice s atraktivními listy. Květy dorůstají výšky 20 až 30 cm (podle odrůdy). Mohou mít různé barvy, dostupné jsou v bílé, růžové, bronzové, červené, žluté a oranžové s pruhovanými značkami.

Pěstování

Jejich pěstování je poměrně snadné, splníte-li základní podmínky: plné sluneční záření, minimální zálivka a hnojení. Rostliny mohou být vysazeny ze semínka, ale také z předpěstované rostliny.

Na své zahradě vyberte místo, které má lehkou písečnou půdu a denně na něj bude svítit sluníčko více než čtyři hodiny. Půdu můžete lehce pozměnit použitím kvalitního hnojiva.

Semínka zasaďte ven až po posledních mrazech v roce, do hloubky asi 3 mm. Jednotlivé rostliny umístěte asi 20 až 40 cm od sebe (v závislosti na velikosti odrůdy gazánie). Týdně je zalévejte, dokud se neobjeví první sazenice.

Použití

Rostliny budou krásné jak ve vašich zahradách, tak také v řezaných kyticích. V zahradách jim vyberte slunečné suché místo. Využít je můžete také ve skalkách. Pro různorodé barvy je můžete využít také v zahradách, které si ladíte do určité barvy. Tyto rostliny jsou nenáročné, hodí se proto pro začínající nebo takové zahradníky, kteří potřebují do své zahrady také méně náročné a krásné květiny.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist