Gloxinie

gloxinie

Gloxinie lze pravidelně vidět na pultech v květinářstvích již v předjaří, kdy impozantní vzhled předurčuje ji pořídit coby květinový dar. Jedná se o hlízovitou rostlinu, která na podzim usychá a kořeny odumírají. Avšak oproti jiným hrnkovým květinám se mohou uchovat i do dalšího roku, což náleží mezi jednu z podstatných výhod gloxinie.

Odborný název

Rostlina to nemá se jménem vůbec jednoduché. Český název je totiž obdule, což samozřejmě rostlině zrovna nelichotí, gloxinie také není však zcela přesné, byť se nejčastěji používá a je rostlina známá pod tímto názvem. Správně je sinningie, v atlasu rostlinu naleznete pod latinským jménem Sinningia speciosa.

Geografický původ

Rostlina pocházející z Brazílie, je rozšířená v Americe od Mexika přes Bolívii až po severní Argentinu. V roce 1815 byla dovezena do Anglie.

Popis a charakteristika

Velice krásná a efektivní pokojová rostlina vyniká svými velkými zvonkovitými květy v různých barvách. Rostlina s kulovitou hlízou podobnou jako mají například begonie. Stonek rostliny je výrazně zkrácený a velké listy jsou poskládány do mohutné růžice, ze které vyrůstají velké květy, které mají výraznou barvu, nejčastěji se jedná o červenou, růžovou, ale k vidění jsou i bílé či modré. Při poskytnutí dobrých podmínek se na jedné rostlině naráz objeví až na třicet poupat.

Gloxinie je hlízovitá rostlina, která vegetuje jen na jaře a v létě. Na podzim ztratí všechny listy a kořeny odumřou. Nastává období klidu. Ideální místo pro gloxinii je na severní části okna.Dobře roste na severních oknech. Rozmnožuje se semeny, listovými řízky či dělením hlízy. Při pravidelném zavlažování a teplotě 18-20°C lze výhonky očekávat za dva týdny.

Pěstování

Rostlina je spokojená na světlém stanovišti, bez přímého slunce. Pokud by byla na příliš slunném místě, začala by svinovat listy. Obvyklá pokojová teplota je zcela ideální pro rostlinu, každopádně by neměla být nižší jak 15 °C. Rostlina vyžaduje vlhký vzduch, květináč je vhodné umístit do misky s vlhkými oblázky a rosit často jen okolí rostliny, neboť přímé způsobuje skvrny na květech. Rostlina potřebuje samozřejmě zálivku, ale pozor na to, aby jednak substrát nikdy nevysychl, zároveň nesmí dojít k přelití a nikdy nezalévat studenou vodou. Gloxinie se zalévá výhradně do misky, voda se nesmí dostat na květy a listy.

V době květu je zapotřebí hnojit každý týden slabším roztokem hnojiva. Na konci února či začátkem března přezimované hlízy se zasadí do květináče a přikryjí se slabou vrstvou zeminy, opatrně zalévat. Květináč s hlízami je třeba umístit na teplém místě nebo zakrýt igelitovým sáčkem či přiklopit skleněnou nádobou. Ideální je rašelinový substrát. Pozor na suchý či nadměrně teplý vzduch, který napomáhá výskytu listových mšic. Po odkvětu rostlinu umístíme na chladnější místo s teplotou okolo 10 °C a na jaře přesadíme, dáme do tepla, než se objeví první listy, zaléváme ji.

Použití

Apartní pokojová rostlina, která vyniká na okenním parapetu směřujícím na sever, kde je dostatek rozptýleného světla. Interesantní živá dekorace do každého interiéru.

 

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist