Guzmánie

guzmanie - Guzmánie

Guzmánie je velice oblíbenou květinou díky svému neobvyklému květenství, které se skládá jednak z drobného květu a výrazně zbarvených listenů. Listeny mají oranžovou, červenou, růžovou, fialovou či žlutou barvu. Z každé růžice vyrůstá však jednou za život jediné květenství. Na podzim pak květy odkvétají a rostlina začíná pozvolna odumírat. Výhodou je, že se jedná o exotickou rostlinu, která je nenáročná na péči. Tato skvostná solitéra vynikne ještě více, pokud je vytvořena skupina z několika rostlin stejného druhu.

Odborný název

Guzmania lingulata

Geografický původ

Guzmánie má původ v deštných pralesích Střední a Jižní Ameriky, kde se doposud vyskytuje. Ve své domovině roste epifytně v korunách stromů v deštných pralesů.

Popis a charakteristika

Typické pro rostlinu jsou dlouhé, žlábkovité listy, které vytváří růžici, ve které se v přirozeném prostředí shromažďuje dešťová voda.

Guzmínie je oblíbená právě pro své úzké a lesklé listy, které jsou relativně brzy obklopeny květy. Vzhledem k tomu, že z každé růžice vyroste jen jednou za život jediné květenství, je třeba na podzim, když květy odkvetou a rostlina odumře, tak v tomto stadiu rostlinu seříznout zhruba 5 centimetrů nad zemí. Je třeba dát pozor, aby nedošlo k poškození mladých výhonů. Po odkvětu vyrůstají vedle matečné rostliny odnože, které kvetou v roce následujícím.

Pěstování

Při samotném nákupu guzmánie je třeba vybírat rostlinu s mladým květenstvím a odnožemi, ze kterých si později lze vypěstovat další kvetoucí vlastní exempláře. Samozřejmostí by mělo být prohlédnutí rostliny, zda není napadena škůdci.

Rostlina potřebuje světlo, ale ne přímé slunce. Ideální je pokojová teplota okolo 21 °C. Guzmánie je žíznivá a potřebuje dostatečnou zálivku. Zaléváme ji přímo do listové růžice, substrát je třeba udržovat mírně vlhký. Rostlinu pravidelně rosíme. V zimě se zálivka sníží dle potřeby tak, aby zemina nevyschla, zároveň je nutné se vyvarovat přelití.

Hnědnoucí listy znamenají přelití rostliny a začínajícího uhnívání kořenů. Guzmánii zaléváme odstátou vodou. V době vegetace, tj. od března do srpna je ideální poskytnout rostlině výživu v podobě přihnojování. Frekvence jednou za dva týdny, stačí jen přidání trochu hnojiva do zálivky. V zimě by teplota v interiéru neměla klesnout pod 16 °C. V zimě se sice zálivka sníží, ale je velmi důležitá nadále, neboť listová růžice by měla být stále naplněná odstátou vodou.

Použití

Guzmánie se pěstuje pro atraktivní zbarvení listenů, což umocní kouzlo především moderního interiéru. Rostlinu lze aranžovat s některými druhy orchidejí, v takové dekoraci působí velmi impozantně.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE