Hledík

hledík - Hledík

Hledík

Hledík je nádherná květina, která roste ve vysokých hrotech s obojstrannými okrouhlými okvětními lístky. Jednou z nejzajímavějších květinových rysů, které mnoho lidí nezná, je to, že kdykoli sbíráte květiny a stisknete je uprostřed, otevřou se tak, abyste viděli jejich barvitý chlupatý krk.

Odborný název

Vědecké jméno hledíku je Antirrhinum Majus (Anti znamená „jako“ a -rhin „nos“).

Geografický původ

Hledík pochází ze Středomoří (Severní Afrika, Španělsko, Itálie). Nicméně, dnes je populární zahradní květinou v Evropě i ve Spojených státech.

Popis a charakteristikahledík  300x300 - Hledík

Existuje pět typů hledíku. Zahrnují různě velké odrůdy, kdy nejnižší dosahují maximálně 12 centimetrů, nejvyšší pak 90 cm. Střední odrůdy měří okolo 60 cm. Všechny tyto odrůdy budou produkovat šest až osm kvetoucích hrotů za sezónu. Květiny mají zbarvení od světle růžové až po tmavě fialovou.

Pěstování

Hledík je trvalka, které se nejlépe daří na plném nebo částečném slunečním světle. To je důležité, protože vyžaduje alespoň 26 °C nebo lepší počasí. Hledík potřebuje dobře odvodněnou půdu, aby jeho kořeny nehnily. Hledík také potřebuje dostatek organických látek, proto je vhodné do půdy přidat kompost nebo dobře vyzrálý hnůj. Pokud jsou splněny tyto podmínky, je péče o hledík velice snadná. Potřebují prostě růst a po odkvětu odstranit staré květiny.

Hledík potřebuje taktéž častou zálivku, když ho poprvé vysadíte, protože ho nechcete vystavit šoku. Po prvních dvou týdnech je jednoduše zalijte vždy, když je půda suchá.

Rozmnožování hledíku: semínka zasaďte šest až osm týdnů před posledním mrazem, a to v interiéru. Semínka potřebují ke klíčení světlo, proto je nezakrývejte půdou. Místo toho jednoduše posypeme semena na půdu a nezakrýváme je.

Tipy pro péči o hledík:

  • Ujistěte se, že mají dostatek cirkulace vzduchu.
  • Vysejte je tak, aby kolem jejich stopky a mezi každou rostlinou bylo 15 centimetrů prostoru.
  • Odstraňte celou rostlinu vždy, když skončí vegetační období (vždy, když začne podzimní sezóna).

Použití

Hledík má jen velmi málo využití. Slouží jako okrasná rostlina, můžete ji využít jako zadní okraj květinové zahrady. Kratší mohou být použity pro tvorbu hran a okrajů. Tyto květiny také vypadají skvěle v kontejnerových zahradách nebo jako součást řezaného květinového uspořádání.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE