Hořepník

horepnik - Hořepník

Hořepník je velmi půvabná hořcovitá rostlina, která zaujme svými hustě větvenými stonky s drobnými listy a jemnými okrasními světle fialovými květy se žlutým středem. Setkat se však lze i s druhy, které mají modré či bílé květy.

Odborný název

Odborný název zní exacum, ale setkat se můžete také s pojmenováním hořkolist či modrá líza.

Geografický původ

Rostlina pochází z Afriky, Madagaskaru.

Popis a charakteristika

Hořepník má malé a jednoduché zelené listy, které jsou vejčitého typu. Jedná se o hrnkovou kvetoucí rostlinu. Rostlina kvete od července do září. Dorůstá do výšky 20 až 30 centimetrů. Pro květy je charakteristická jemná vůně. Hořepník je však vhodný i do truhlíků na okenní parapet. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoletou rostlinu, tak se zkrátka po odkvětu nepěstuje. Nicméně je možné ji přezimovat. Jedná se o nemrazuvzdornou rostlinu.

Pěstování

Hořepník má rád světlo, ale nesvědčí mu přímé slunce, jako většině rostlin. V létě ho lze dát i do venkovního truhlíku. Rostlina má ráda běžnou pokojovou teplotu, která by v zimě neměla být nižší jak 16 °C. V letním období je nutné udržovat půdu mírně vlhkou, neboť při suchém balu květy uvadají. Oproti tomu v zimě je třeba umírnit zálivku. Hořepník si libuje ve zvýšené vzdušné vlhkosti, lze ho tak postavit do misky s vlhkými oblázky. Nezbytnou výživu rostlině dodáváme prostřednictvím pravidelného hnojení jednou týdně. Používáme tekutá hnojiva, která jsou určená pro pokojové rostliny.

Hořepník lze množit semeny, která se vysévají v únoru a jsou běžně dostupná ve specializovaných kamenných prodejnách, stejně tak lze zakoupit i v různých e-shopech na internetu mající zaměření na semena a osiva. Po vysetí se semena nezasypávají substrátem, jen se na něj přitlačí. Klíčení probíhá při teplotě okolo 18 °C, při stejné teplotě se taktéž pěstují mladé rostliny, které vykvétají zhruba za půl roku po výsevu. Množit lze i řízky z přezimující rostliny.

Použití

Jedná se o krátkodobou pokojovou rostlinu, která je velmi krásnou dekorací. Hořepník kvete dva měsíce, pak se ve většině případů vyhazuje. Je však půvabnou rostlinou na stoly i okna.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE