Hortenzie

hortenzie - Hortenzie

 

V Japonsku má tato květina historickou tradici. Sloužila jako symbol vděčnosti a doprovázela omluvné dopisy a přání. Císař údajně dal hortenzii dívce, kterou miloval jako omluvu za to, že ji zanedbával, když veškerou svou pozornost věnoval obchodním transakcím. Současní květináři v Japonsku ji používají k tomu, aby reprezentovali pravé emoce a lásku. D o Evropy se dostala během viktoriánské doby, tady však dostala zcela nový význam. Hortenzie se posílaly jako jakési škodolibé dárky, poukazující na frigiditu a odmítání romantické lásky.

Odborný název

Začněme od začátku. Musíme se vrátit do roku 1739, kdy botanik Grovonius dal tomuto květu latinský název Hydrangea. Myslel si, že tvar připomíná starobylý vodní džbán. Spojením slov „hydro“ (= voda) a „ingge“ (= sud nebo džbán) vzniklo jméno Hydrangea. Vhodný název, protože všechny odrůdy hortenzie potřebují hodně vody.

Název hortenzie se poprvé objevil v roce 1771 a vymyslel jej francouzský botanik Philibert Commerson. Není jisté, co ho inspirovalo, ale říká se, že pojmenoval květinu po ženě. Možná to bylo jméno jeho milenky, Commerson měl totiž velmi blízko k Hortense de Nassau, dceři prince z Nassau, s nímž se předtím vrátil z botanické expedice.

Geografický původ

Asi 75 různých kvetoucích keřů sdílí botanický název Hydrangea. Navzdory svému jménu, kuželovité nebo kulovité výbuchy květů neudržují vodu, ale spíše vyžadují spoustu vlhkosti. Květina byla poprvé objevena a kultivována v Japonsku, ale po celé stovky let se šířila přes Asii, než se dostala do Evropy a Severní Ameriky.

Popis a charakteristika

Hortenzie je rod, který patří do čeledi Hydrangeaceae (hortenziovité). Tvoří různě vysoké keře, polokeře až stromy, které jsou obsypány hustým květenstvím. Listy jsou jednoduché, celokrajné nebo různě zubaté. Květy jsou uspořádány v tzv. vrcholících.

Pěstování

Všechny druhy hortenzií budou dobře růst za ranního slunce a odpoledního stínu. Vyberte místo také v závislosti na tom, aby měla rostlina dostatek prostoru pro dosažení plné velikosti bez prořezávání. Hortenzie rostou nejlépe v dobře odvodněné půdě. Zasaďte rostlinu do stejné hloubky jako v nádobě, ve které jste ji koupili. Hortenzie vysaďte začátkem léta nebo na podzim.

Zalévání

Hortenzie potřebuje vlhkou, ale dobře odvodněnou půdu. Je dobré ji zalévat tak, aby byla půda po celou dobu vlhká. Listy začnou vadnout, když rostlina potřebuje vodu, což slouží jako všeobecný poznávací znak. Měli byste také vědět, že Hydrangea macrophylla a Hydrangea paniculata vyžadují více vody než Hydrangea aborescens a Hydrangea quercifolia.

Hnojení hortenzie

Je k dispozici specializované hnojivo pro hortenzie, není však nutné, obvykle postačí to univerzální. Mělo by být použito na jaře nebo na začátku léta. Ne na podzim, když se rostliny připravují na spánek. Hnojivo by mohlo spustit nový růst, který není pro rostliny zdravý.

Prořezávání hortenzií

Hortenzie se nikdy nemusí cíleně prořezávat. Obvykle stačí odstranit mrtvé větve.

Množení hortenzie

Množení hortenzie se obvykle provádí z řízků, protože keře zřídka produkují semena. Obvykle jejich zakořenění trvá asi 4 týdny. Během této doby vyžadují rozptýlené sluneční světlo.

Použití

Všechny druhy hortenzií obsahují určité množství kyanidu v listech a květech, proto se nedají používat jako čaj nebo lék. Jsou primárně pěstovány jako zahradnické a květinové uspořádání rostlin. Hydrangea serrata se však používá k přípravě sladkého čaje, který buddhisté každoročně používají jako očistný rituál sochy Buddhy.

Zkuste darovat hortenzie aneb květomluva a vhodné příležitosti:

  • Svatby a jiné sjednocující obřady.
  • Odpověď „Ne, díky“.
  • Žádost o odpuštění a smíření.
  • Oslava čtvrtého výročí svatby.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE