Hvězdnice (astra)

hvězdnice - Hvězdnice (astra)

Hvězdnice (Astra)

Hvězdnice neboli astra je květina s tak trochu divokým vzhledem, ale hodí se hodně do mnoha nastavení zahrady. Astry se vysazují v zahradách také proto, že přitahují včely a motýly dlouho poté, co většina ostatních květin už zmizí. Lidé si po mnoho generací užívali jednoduchou krásu těchto květin a je pravděpodobné, že astry budou oslavovány i nadále.

Odborný název

Hvězdnice je vědecký název pro celý rod květin, který také patří do čeledi Asterales. Existuje mnoho květin, které jsou označovány běžně jako „astry“, ale není to součástí jejich vědeckých jmen. Příkladem vědeckých názvů druhů rodu astra jsou Aster dumosus, Aster patens, Aster vimineus a Aster praealtus.

Slovo astra má řecký původ a znamená „hvězda“. Jméno bylo původně dáno botanikem Carlem von Linnaeusem, aby popsal vyzařovaný tvar květinové hlavy.

Geografický původ

V posledních letech došlo k poměrně malému zmatku nad tím, co se kvalifikuje jako astra a co ne. Rozsáhlý genetický výzkum zjistil, že mnohé z květů, které byly kdysi považovány za součást rodu hvězdnice, byly nesprávně klasifikovány. Tyto květiny vypadají jako skutečné hvězdnice, ale ve skutečnosti se hodí lépe do jiných rodů.

Většina chybně identifikovaných aster květin pochází ze Severní Ameriky, Asther alpinus je jediná pravá hvězdnice pocházející ze Severní Ameriky. Dalších 180 druhů rodu pochází z různých oblastí Evropy a Asie. Mnoho původních rostlin z Eurasie bylo transplantováno a lze je nalézt ve Spojených státech a Kanadě.

Popis a charakteristikahvězdnice  300x300 - Hvězdnice (astra)

Vzhledem k nedávnému zúžení rodu aster může být identifikace těchto květin obtížná. Každý druh má kompozitní květiny, což znamená, že hvězdnice má kruhový kotoučový květ v centru, stejně jako několik delších paprsků, které vyzařují z kotouče.

Obecně platí, že kotoučový květ hvězdnice bude mít žlutou nebo hnědou barvu, zatímco barva okvětních listů se výrazně liší od jednoho druhu k druhému.

Hvězdnice mají obecně hrubší stonky, které jsou v blízkosti dna často dřevnaté. Listy mají tendenci být tmavě zelené a jsou často dlouhé a úzké, podobně jako květy.

Pěstování

Astry by měly být vysazeny v oblastech s dostatkem slunečního záření. Vyžadují také dobře odvodněnou půdu a nejsou vhodná pro oblasti, ve kterých se drží velké množství vody. Semena vysaďte nejlépe v polovině jara, zatímco malé rostlinky můžete vysadit až v létě.

Většina aster potřebuje pravidelnou péči, ale je dost odolná, takže pokud budete muset jít na dovolenou po dobu jednoho až dvou týdnů, astra to vydrží. Trpasličí astry jsou zvláště odolné.

Zalévejte astry pravidelně, nejlépe s pomocí hadice. Chcete-li zvýšit růst rostliny, napájejte ji vodou s rozpuštěným hnojivem. Pokud květy rostou v dobře vyživené půdě, hnojivo se nemusí používat vůbec. Mulčování je skvělý způsob, jak se zbavit případných škůdců.

Použití

Astry mají zejména dekorativní využití v zahradě i v kyticích. Kořeny aster se používají pro přípravu chutného červeného vína.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE