Hyacint

hyacint - Hyacint

Hyacint

Hyacinty patří mezi velice známé květiny. Kvetou na jaře, od března do dubna, a přicházejí v různých barvách – od světle růžové po tmavě fialovou, ale také bílé, modré, červené, oranžové a žluté. Den 7. března je oficiálním světovým dnem hyacintu.

Odborný název

Rod Hyacinthus a obsahuje tři druhy:

  • Hyacinthus litwinowii,
  • Hyacinthus orientalis (který je nejběžnějším typem, který je označován jako zahradní hyacint),
  • Hyacinthus transcaspicus.

Geografický původ

Hyacint pochází ze Středomoří a západního Íránu, ale zahradní hyacint pochází z jihozápadní Asie. Hyacint byl pěstován v Evropě během doby, kdy Řím vládl známému světu.

Homér a Virgil zaznamenali nádhernou vůni hyacintu. Poté se však zdálo, že květina zmizela z historie, dokud se skutečně znovu nevrátila do Evropy. To udělal Leonhardt Rauwolf, který byl zřejmě německý lékař, který navštívil Turecko a další části velkého Středomoří.

Popis a charakteristikahyacint  300x300 - Hyacint

Existuje několik příbuzných této rostliny, například modřenec, který kvete v klastrech. Je známý díky své snadné kultivaci. Další příbuzný, tokozelka vodní hyacint, nedávno získal pozornost, protože napadl mnoho vodních zdrojů v Africe i na Středním východě. Vodní hyacint často roste jako koberec plovoucích rostlin, jako ostrovy rostlin volně plující na vodě nebo rozptýlené mezi vegetací na březích řeky.

Zahradní hyacint se v 18. století stal tak populární, že se v Nizozemí objevilo až 2000 kultivovaných odrůd. Květina hyacint se objevuje v hustých hrotech. Samotné květiny mají tvar zvonu a jsou dobře známé pro svou pronikavou vůni. V Nizozemsku existují parfémy, které nesou jejich vůni. Obvykle nesou 7-8 listů.

Pěstování

Cibulka musí být zasazena ve velmi vhodném stavu, což v případě hyacintu znamená nejprve „chlazení cibulky“ při teplotě asi 2 až 9 stupňů Celsia. Po ochlazení může být cibulka zakořeněna a umístěna v domácnosti; obvykle začíná kvést asi za dva až tři týdny.

Semena mají více lusků a sejí se snadno; semena musí být namočena ve vodě nejméně 48 hodin před výsadbou. Další nevýhodou pro používání semen je skutečnost, že trvá delší dobu, než vykvetou. Abychom ušetřili čas a získali rychlejší výsledky, je vhodnější koupit si již připravené cibulky hyacintu. Cibulky by měly být relativní vzhledem k velikosti rostliny, kterou chcete.

  • Při výsadbě byste je měli rozdělit přibližně tři až čtyři centimetry od sebe ve skupinách.
  • Cibulky potřebují sluneční světlo a/nebo částečný odstín, aby se jim dařilo. Udržujte půdu vlhkou, ale dobře odvodněnou.
  • Po výsadbě zakryjte cibulky dvoucentimetrovou vrstvou mulče.
  • Květina nemá mnoho přírodních nepřátel a měla by brzy začít předvádět své barevné květy.
  • Cibulky mohou být v případě potřeby ponechány v zemi.

Použití

Cibulka hyacintu obsahuje kyselinu šťavelovou, kyselinu, která se nachází v mnoha bělících a čisticích prostředcích. Používá se také často při odstraňování rzi. Kyselina šťavelová může dráždit citlivou pokožku a při práci s květem se proto musí nosit rukavice. Cibulky hyacintů jsou jedovaté pro domácí zvířata, například pro psy.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE