Předpěstování rostlinek doma může zvýšit šanci vaší budoucí úrody. Pokud vysadíte semínka přímo do chladné jarní půdy, může to znamenat vyšší úmrtnost rostlinek, což je něco, co nechceme. Proto uvádíme tento krátký návod na to, jak pěstovat rostlinky pro jarní výsev.
Výběr nádoby na pěstování
Pro vlastní pěstování je v prvotní fázi důležitý výběr nádob na pěstování. Vhodné jsou malé kelímky s proděravěným dnem, nebo džbány vyrobené z novin nebo skládané lepenky. Papírové nádoby mohou být přidány do kompostu, když už je nepotřebujete. Bez ohledu na to, jakou metodu si vyberete, ujistěte se, že nádoba je kolem 9 cm hluboká. Tyto nádoby naskládejte na větší podtácek, kam můžete nalévat vodu. Rostlinky si vezmou tolik vody, kolik budou potřebovat.
Vhodný substrát
Vyberte si vhodný substrát pro své bylinky nebo rostlinky. Orientovat se můžete podle návodů na obalech jednotlivých substrátů. Tímto substrátem naplňte vybrané nádoby na pěstování, a to až do výšky ¼ od horního okraje. Půda v nádobách by měla být pevná, ale ne kompaktní. Přečtěte si pokyny na obalech semen, abyste věděli, jak hluboko semena zasadit. Obecně je dobré umístit dvě nebo tři semena do každé nádoby; pokud však vysazujete velká semena, umístěte pouze jednu do nádoby.
Klíčení sazenic
Po zasazení semen můžete použít lehkou vrstvu písku nebo vermikulitu. Některé zdroje to doporučují, jiné uvádějí, že to není nutné – nejlépe pro vás bude, zjistit si na vlastní pěst, jestli budete tento krok používat nebo ne. Poté volně zakryjte kontejnery plastovým obalem nebo průhlednými plastovými taškami; sazenice udržujte zakryté, dokud nezačnou klíčit.
Umístění sazenic
Je důležité dbát na to, aby byly nádoby vystaveny světlu; buď je umístěte v oblasti, kde je přímé sluneční světlo několik hodin denně nebo je umístěte přímo pod fluorescenčními světly. Sazenice potřebují také teplo – většina semen vyžaduje teplotu od 18 do 24 stupňů (nebo teplejší) za účelem klíčení. Pokud se obáváte, že sazenice nemají dostatek tepla, zvažte umístění ohřívací podložky. Po vyklíčení sazenic odstraňte plastové obaly a nezapomeňte zalévat. Můžete přidat kompost nebo organické hnojivo, pokud držíte sazenice uvnitř více než tři týdny; prozkoumejte specifické rostliny, které používáte, abyste zjistili, zda je tento krok nezbytný.
Vysazování sazenic
Po vysazování sazenic a vzniku prvních pravých listů přesaďte všechny semenáčky, které díky svému růstu nemají místo v nádobě. Uchovávejte je vystavené světlu, dokud nebudete připraveni k přesazení do zahrady. Znovu zjistěte specifické potřeby vašich rostlin, abyste určili množství expozice světla, které bude fungovat nejlépe.
Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz