Kakost

kakost - Kakost

Kakost může být jednoletá i trvalá rostlina, v závislosti na druhu. Jedná se o poměrně oblíbenou květinu po celém světě. Je známá především díky svým bohatým, vzrušujícím květům a své otužilosti. Roste opravdu snadno, využívá se jako okrasná rostlina zejména v truhlících a květináčích.

Odborný název

Vědecký název kakostu je Geranium. Patří do čeledi Geraniaceae (kakostovité).

Geografický původ

Kakost pochází z jižní Afriky, kde roste více než 400 druhů této rostliny. Jedná se o trvalou rostlinu, avšak v podmínkách České republiky a dalších chladnějších klimatech se rostlina vyskytuje spíše jako jednoletá.

Popis a charakteristika

Kakost je známý zejména pro své červené, růžové nebo bílé květy. Vyskytovat se ale mohou také v jiných barvách – v odstínech modré a fialové. Některé květy produkují květy s dvěma nebo více řadami okvětních listů. Květy mohou být voňavé nebo naprosto bez zápachu. Kakost může dorůst až 90 cm – jak do výšky, tak také do šířky.

Listy jsou prodloužené, palmově dělené se zoubkovanými okraji. Většina druhů kakostu má zelené listy. Existují však takové odrůdy, které mají žluté, oranžové nebo červené listy.

Kakost kvete od začátku jara až do pozdního podzimu. Květy jsou bohatým zdrojem nektaru, který přitahuje včely, čmeláky a brouky, které jsou zodpovědné za jejich opylení.

Pěstování

Kakost miluje plné slunce, ale může prospívat také v částečném stínu. Zalévejte podle potřeby, ale vyhýbejte se přelití, protože to může vést k hnilobě. Mezi jednotlivými zaléváními nechte půdu vyschnout.

Pěstování kakostu v zemi

Zasaďte kakost na jaře, kdy už pominulo nebezpečí mrazu. Vyberte takové místo, kde denně svítí slunce šest až osm hodin. Půda by měla být dobře odváděná. Jednotlivé rostliny vysaďte 30 cm od sebe, aby se kořeny mohly rozšířit. Přidejte kompost. Pro ochranu kořenů a ochranu před plevelem použijte vrstvu mulče.

Pěstování kakostu v květináči

Kakost prospívá také v květináči. Vyberte si nádoby s dostatečným množstvím drenáže a používejte kvalitní a dobře odtokovou půdu. Opět vyberte slunečné místo.

Použití

  • Kakost je barevnou ozdobou každé zahrady, obzvláště je populární do závěsných květináčů.
  • Květy, které voní po citronu, odpuzují komáry a další škůdce, takže je můžete vysadit například do oken.
  • Květy kakostu se používají jako zdroj esenciálních olejů, které se dále používají k odstranění jizev z povrchu kůže.
  • Kořeny kakostu obsahují sloučeniny, které jsou účinné při léčbě nadměrného krvácení, konjunktivitidy, poruch sítnice a hemoroidů. Kořen má také antiseptické vlastnosti a schopnost zmírnit průjem a syndrom dráždivého střeva. Extrakt z kořene je k dispozici ve formě kapslí a tinktur.
  • Listy kakostu lze použít při přípravě čaje.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE