Kaktusy

Kaktusy, jinak také kaktusovité rostliny se výrazně liší od většiny ostatních rostlin, protože místo listů na sobě mají jednoduše trny. To znamená, že ztrácejí mnohem méně vody a mohou přežít i v extrémně suchém prostředí. Kaktusy jsou velice oblíbené díky své rozmanitosti – kulaté, špičaté, velké, malé, dokonce i s květy – to vše je k mání.

kaktusy Cactaceae - Kaktusy

 

Odborný název

Čeleď kaktusovité má odborný název Cactaceae. Tato čeleď zahrnuje asi 1900 druhů v celkem 127 rodech. Název kaktus pochází z řeckého slova kaktos, což znamená pichlavá rostlina.

Geografický původ

Pouště plné kaktusů se typicky nacházejí na amerických kontinentech a na ostrovech, jako je Madagaskar. Do pouštních kaktusů se řadí nízké, křovinaté rostliny ale i vyšší kaktusy, které svým vzhledem připomínají spíše stromy.

Avšak kromě pouští rostou kaktusy také v džungli, např. v Jižní Americe. Mohou růst také na skalách nebo na stromech. Ze stromů však žádné živiny nevysávají. Jen se jejich prostřednictvím přibližují ke slunci.

Popis a charakteristika

Kaktusy mohou mít rozmanitý vzhled, ale poznáme je podle trnů – většina kaktusů má trny, ale najdou se i druhy s jemnými chloupky.

Pěstování

Ačkoli se říká, že kaktusy si pořizuje každý, kdo zapomíná pravidelně své rostliny zalévat a že péče o ně je jednodušší, ne vždy je to pravda. Existují i takové kaktusy, které vyžadují poměrně náročné podmínky pro svůj úspěšný růst.

Pokud se rozhodnete pěstovat pouštní kaktusy, je důležité umístit je tam, kde budou mít dostatek slunce na jaře i v létě, pak na chladnější a suché místo v průběhu podzimu a zimy. Během období růstu je vhodné dávat kaktusům hnojivo – a to každé dva týdny.

Pokud budete pěstovat kaktusy, které mají svůj původ v džungli, naopak je slunci nevystavujte a více je zalévejte.

Použití

Kaktusy jsou používány jako velice zajímavá ozdoba interiéru. Některé z nich mohou nést květy, ale většinou trvá poměrně dlouho, než vykvetou. Období květu je bývá od poloviny jara do poloviny léta.

Více informací o rostlinách najdete na sazenicka.cz

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE