Kala (kornoutice)

kala - Kala (kornoutice)

Kala je výjimečná květina, jež bývá k dispozici v mnoha barvách. Vyrůstá z oddenků a je možné ji pěstovat na zahradě i uvnitř. V kyticích a vazbách jsou symbolem velkoleposti a krásy.

Odborný název

Odborný název kaly je Zantedeschia sp. A patří do čeledi Araceae. Kala je slovo odvozené z řečtiny a znamená krásu.

Květy mají zajímavou mytologickou historii. Říká se, že pocházejí od bohyně Héry, manželky Dia. V příběhu Zeus přivedl Herkula, aby ho jeho žena kojila, zatímco spala. Chtěl, aby jeho syn měl sílu bohů. Héra se probudila a dítě odstrčila. Kapky mléka letěly po obloze, kde utvořily mléčnou dráhu a ty, které přistály na zemi se proměnily v kaly.

Geografický původ

Protože kala pochází z jižní Afriky a Malawi, pro svůj růst potřebuje teplé podmínky a dostatečné množství vody. Není jasné, jak se dostala do Evropy, ale můžeme ji vidět už na  na ilustraci z pařížské královské zahrady z roku 1664.

Popis a charakteristika

Kaly jsou jedny z nejkrásnějších květin. Mají široké spektrum barev – odstíny zelené, růžové, fialové, žluté a oranžové a také dlouhé dekorativní bazální listy. Květenství na bezlisté stopce má tvar elegantní trumpety. Také listy jsou dekorativní – zelené a šípovitého tvaru. Někdy na sobě mají i bílé nebo stříbrné skvrny. Kaly dorůstají výšky 30 až 90 cm a průměru přibližně 30 až 45 cm.

Pěstování

Pěstovat kaly je snadné. Tyto rostliny obecně nevyžadují příliš mnoho péče. Správná výsadba a umístění je jediná důležitá věc, kterou musíte vzít v úvahu. Péče o kaly vyžaduje, aby byly zasazeny do volné, dobře odvodněné půdy. Nejraději rostou na plném slunci nebo v částečném stínu v teplejších klimatických podmínkách. Nejlepší období pro jejich vysazení je typicky na jaře, po posledních mrazících.

Vysaďte kalu do hloubky asi 10 cm jednotlivé rostlinky od sebe zasaďte na vzdálenost 30 cm. Po zasazení by měla být zemina dobře zalita vodou. Kaly mají nejraději, pokud je budete udržovat vlhké a budou profitovat z měsíční dávky hnojiva po celou vegetační dobu.

Péče o kaly

Stejně jako u výsadby, není péče o kaly nijak složitá. Důležité je, aby byly dobře zalévány a přiměřeně hnojeny. Dobré je přidat vrstvu mulče, který pomůže udržet půdu vlhkou a bez plevele. Kaly vyžadují rovněž období odpočinku po ukončení kvetení. Tehdy je naopak třeba zálivku omezit. Při hrnkovém pěstování odneste kalu na stinné a chladné místo. Na slunce ji vraťte do . dvou až tří měsíců a začněte opět zalévat.

Péče v zimě

Na podzim vykopejte kaly, obvykle po prvním mrazu. Jejich oddenky zbavte půdy. Nechte několik dní sušit, než je uložíte. Dejte je do rašeliníku a umístěte na chladné, suché místo v tmavé místnosti. Vysaďte opět na jaře.

Použití

Bílé kaly se používají do svatební kytice. Ty barevné pak mají v květomluvě mnohý význam:

  • Bílá symbolizuje čistotu a nevinnost.
  • Žlutá symbolizuje vděčnost.
  • Růžová symbolizuje ocenění a romantiku.
  • Fialová symbolizuje království a obdiv.
  • Černá symbolizuje eleganci a tajemství.
  • Červená symbolizuje krásu a odvahu.

Oddenky se v jižní Africe používají jako prostředek k léčbě ran.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE