Kalceolárie (pantoflíček)

pantoflicek - Kalceolárie (pantoflíček)

Jedná se o typickou velikonoční rostlinu. Impozantní rostlinka je poslem jara. Její krásně zbarvené květy potěší a přináší pozitivní energii v předjaří a během jara. Jméno pantoflíček je odvozeno dle netypického tvaru květů, které připomínají botu.

Odborný název

Calceolaria herbeohybrida. Po slovensku se rostlině krásně nazývá papučka hybridná.

Geografický původ

Původní rostlina pochází z horské oblasti jižní Ameriky. Od počátku 19. století až do poloviny 20. století se jednalo o jednu z nejvíce pěstovaných okrasných rostlin.

Popis a charakteristika

Pantoflíček je rostlinou dorůstající výšky 20 až 40 centimetrů dle druhu a odrůdy. Všech 500 různých druhů a z nich vypěstované kultivary mají jedno společné a to spodní pysk v květu, který je vydutý a nafouklý, tím připomíná širokou botu. Spodní pysk je zejména u šlechtěných odrůd jednobarevný, dvoubarevný či tygrovaný v barevné paletě oranžové, červené, fialové a žluté. Květy jsou váčkovité. Listy jsou velké vejčité až polodlouhé.

Pěstování

Pantoflíček neboli calceolarie se pěstuje coby krátkodobá pokojová rostlina, která je pořizována na jaře, kdy je již vykvetlá. Mnozí si bez této rostliny nedokáží představit ty pravé Velikonoce. Pantoflíček má raději chladnější stanoviště s teplotou v rozmezí 13 až 15 °C. Ve vyšší pokojové teplotě opadávají květy i poupata. Je nutné hlídat, aby nevysychl substrát. Pro rostlinu je nejvhodnější směs ze dvou částí drnovky, dvou částí listovky, jedné části rašeliny a půl dílu písku. Hlídáme a pravidelně zaléváme měkkou odstátou vodou pokojové teploty. Při zalévání by nemělo dojít k lití vody na listy rostliny. Rostlině příliš nesvědčí suchý vzduch, proto volte umístění dál od radiátorů, ale zároveň na místo, kde je jasno a kde na květinu nepůjde přímé slunce. Nejlepší je východní parapet okna, severní okno nebo okno směřující na severozápadad.

Rostlině je třeba dopřát výživu v podobě hnojení jednou za dva týdny. Používá se hnojivo pro pokojové rostliny. Rostlina kvete od ledna do května. Po odkvetení se vyhazuje. Pantoflíček si můžete zakoupit nebo zkusit doma vypěstovat ze semene. Semeno nasypete na povrch zeminy. Jakmile bude teplota půdy nad 18 °C, začne růst. Pokud se tak nestane, což není nic neobvyklého, tak si jednoduše rostlinu lze zakoupit.

Použití

Díky impozantním květům, které mají jednak neobvyklý tvar a úžasnému zbarvení, vynikne rostlina na jídelním stole. Je však dokonalou dekorací do interiéru, kde se stane nepřehlédnutelnou záležitostí.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE