Kamélie

kamelie - Kamélie

Kamelie

Lesklé zelené listy, krásné květy, olej a osvěžující nápoj, který podnítil americkou revoluci, pochází z rostlin v rodu Camellia. Krásné v naturalizovaném zalesněném prostředí, funkční jako kvetoucí formální plot a krásné jako ohnisko, kamélie jsou stálezelené keře a malé stromy, které rostou dobře v mírně kyselých půdách s množstvím humusu a dobrých drenážích.

Odborný název

Rod Camellia čeledi Theaceae (čajovníkovité) byl pojmenován Carlem Linnaeus, otcem moderní taxonomie, po Georgovi Josephovi Kamelovi. To je jezuitský botanik, který pracoval na Filipínách, není však známo, zda Kamel někdy viděl kamélie.

Englebert Kaempfer přinesl první kamélie na západ v roce 1692, označoval kamélie jako „japonské růže“ a poznamenal, že tvoří divoké a živé ploty v této zemi.

Geografický původ

Kamélie pochází z jižní a východní Asie, od Indonésie na sever do Koreje a západně k Himálajím. Evropané s největší pravděpodobností nejprve viděli květiny kamélie zastoupené na importovaných čínských malovaných tapetách, kde rostliny často zobrazovaly, že rostou v porcelánových nádobách.

První živé kamélie byly pěstovány v Anglii v roce 1739, kdy vášnivý zahradník lord Petre kultivoval dva keře, jeden červený a jeden bílý, v Thorndon Hall v Essexu.

Popis a charakteristikakamelie  300x300 - Kamélie

Kamélie jsou stále rostoucí a krásné ve všech ročních obdobích. Jsou užitečné, když jsou seskupeny jako živý plot nebo vysázeny jednotlivě jako zahradní kulisy nebo středové části. Stále zelené a lesklé listy jsou jednoduché, husté a zoubkované.

Většina odrůd má střední až velké květy, které se pohybují od bílé až po růžové až červené a vystupují ve vysokém kontrastu k tmavě zeleným listům. Pro pravou žlutou květinu kamélie, hledejte odrůdy Camellia chrysantha.

V mírném podnebí jsou kamélie jedny z prvních květů jara, zejména druhy Camellia japonica, také známé jako japonské kamélie. Květy mohou být jednoduché nebo extravagantně dvojité. Dvojité květy jsou tvarované jako plné foukané čajové růže nebo pivoňky.

Okvětní listy mohou být jednobarevné, skvrnité nebo jinak pestré. Některé z nich mají květy s pevnějšími tmavšími středy a ostře kontrastujícím okrajem bledě růžového nebo bílého. Růžová pruhovaná Camellia japonica má obzvláště nápadné květiny.

Pěstování

Při správné péči mohou být vysazeny každý měsíc roku, pokud není půda zmrzlá.

  • Vyberte si místo bez mnoha konkurenčních mělkých kořenů nebo intenzivního slunce. Camellia sasanqua bude lépe fungovat ve velmi slunných oblastech než jiné druhy.
  • Vykopejte široký otvor, který je nejméně o 60 cm širší než kořenová koule.
  • Neodstraňujte nečistoty (tj. zbytky jiných rostlin, hmyz atd.) uprostřed otvoru. Nemají kořeny, což zabrání usazování.
  • Postavte podstavec s nečistotami uprostřed otvoru a nastavte kořenovou kouli. Horní část kořenové koule by měla být těsně nad úrovní díry.
  • Držte keř rovně a doplňte otvory odstraněnou půdou. V případě potřeby přidejte další kompost.
  • Vytvořte prsten kompostu asi 90 cm v průměru kolem rostliny. To pomůže udržet vodu a udržet mulčování na místě.
  • Mulčujte slámou, kůrou nebo jinou organickou hmotou.
  • Během suchého počasí hluboce zalévejte a namočte jednou týdně.

Použití

Z rostliny Camellia sinensisis se připravuje proslulý čaj. Když je rostlina stará tři roky, začne se sklizeň čaje. Horní dva nebo tři listy každé větve se sbírají a mohou být okamžitě vařeny nebo se mohou vysušit pro pozdější přípravu.

Jedlý olej a revoluční nápoj

Olej, také nazývaný čajový olej, se obvykle vyrábí lisováním semen C. oleifera za studena, i když se mohou použít i semena C. japonica a C. sinensis. Jedlý a sladce aromatický olej je vynikající pro smažení.

Čajový olej je hlavní olej používaný v kuchyních provincie Hunan v Číně. Stejně jako olivový olej má vysoký obsah monosodné kyseliny olejové. Olej z kamélie je používán jako tradiční kadeřnický olej bojovníky sumo a je vhodný na výrobu mýdla, které zvlášť dobře pění.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE