Karafiát

karafiát
Karafiát

Karafiát je jednou z nejkrásnějších květin, které květináři používají při vytváření různých kytic a dekorací. Karafiáty mohou být červené, růžové, bílé, fialové, zelené atd. Popularita karafiátů je z velké části způsobena jejich krásou, ale také proto, že jsou dlouhotrvající. Karafiáty mají také schopnost rehydratovat; tato absorpce vody pomáhá vitalizovat je po dlouhé přepravě. Karafiáty mohou zůstat čerstvější a déle krásné než jiné květiny. To je důvod, proč karafiáty jsou tak populární při zvláštních příležitostech, jako je den svatého Valentýna a Den matek.

Odborný název

Vědecký název karafiátu je „dianthus“, což je také název, ke kterému se květináři a biologové ve vědecké komunitě obyčejně odvolávají. Dianthus byl pojmenován řeckým botanikem jménem Theophrastus. Theophrastus studoval pod Platonem a jeho práce v botanice významně ovlivňovaly středověké vědy a kultivaci rostlin. Úřední vědecký název karafiátu je Dianthus caryophyllus.

Geografický původ

Karafiát má bohatou historii. Pochází z jižních částí Evropy a Středomoří. Anglie je považována za jednu z prvních zemí, která kultivuje karafiát pro jeho estetickou krásu. Karafiát se však kultivuje po tisíce let, takže jeho přesný původ není znám.

Karafiát také pěstovali staří Řekové a Římané. Karafiát se od té doby rozšířil do všech koutů světa a je jedním z nejpopulárnějších dekorativních květin.

Karafiáty dostaly své jméno z řeckých slov „dios“, které odkazovaly na řeckého boha Dia a „anthos“, což znamená květinu. Když zkombinujeme původní význam karafiátu, je to „Květ Boží“. Nicméně, termín karafiát se odvozuje také z latinského slova „carnis“, což znamená tělo.

Popis a charakteristikakarafiát

V současné době existuje 250 až 300 druhů karafiátů, které přicházejí v širokém spektru různých barev, jež symbolizují různé pocity. Karafiáty typicky rostou do výšky okolo 80 cm a mají štíhlé listy, které mohou dosáhnout velikosti až patnáct centimetrů. Karafiát produkuje až pět sladkých vonných květin, z nichž každý dosahuje velikosti tří až pěti centimetrů v průměru.

Barva květů karafiátů může být zelená, modrá, fialová, červená, bílá a žlutá. Je možné obrátit na karafiáty na jakoukoli barvu, kterou chcete, přidáním barviva do vody, kterou dáváte bílým karafiátům. Karafiáty také mohou mít mix různých barev, například bílo růžový karafiát.

Karafiáty mají tři hlavní typy, které zahrnují:

 1. Velké květnaté karafiáty, které rostou s jednou velkou květinou na každé stopce.
 2. Trsové karafiáty, které rostou s několika malými květy na každé stopce.
 3. Trpasličí karafiát, který je nejmenší ze všech druhů.

 

Trpasličí karafiáty se skládají z mnoha květin, rostou na jedné stopce. Velký kvetoucí karafiát je nejoblíbenější karafiát kvůli svým krásným květinám.

Pěstování

Pěstování karafiátů může být docela snadné, pokud budou dodrženy správné kroky. Karafiáty musí být pěstovány v dobře odvodněné písčité půdě, která je mírně alkalická. Vyžadují také dostatek slunečního světla. Nejoblíbenější formou kultivace je pěstování květin z řízků. Je však také možné je pěstovat pomocí klíčivých semen a volně je zasít do vlhké půdy. Zde je seznam základních kultivačních skutečností o karafiátech, který zahrnuje výrobu živých řízků pro pěstování karafiátů ze stávajících karafiátů:

 • Nejvhodnější je, aby řízky byly od základny karafiátu.
 • Odběr vzorků z rostlin můžete kdykoli v průběhu roku.
 • Řezy na jaře nebo v létě mají většinou nejlepší šance na přežití.
 • Zakryjte si řízky v písečné nádobě, dokud nebude připravena k transplantaci venku.
 • Je důležité řízky každodenně stříkat, abyste zabránili problémům s hmyzem.

Použití

Karafiát symbolizuje různé spektrum emocí, které mohou ženy cítit, a každá odlišná barva představuje specifické emoce:

 • Červený karafiát představuje pocit obdivu.
 • Růžový karafiát je symbolem pravé lásky, takže růžové karafiáty jsou velmi oblíbenou volbou, když se blíží Valentýn.
 • Bílý karafiát reprezentuje čistotu a štěstí.
 • Fialový karafiát symbolizuje ženský rozmar.
 • Modrý karafiát je symbolem míru a klidu, ale modré karafiáty jsou také zobrazením pravdy, takže je oblíbenou volbou, když páry zvolí květinové uspořádání pro svatby.

Karafiáty jsou populární také pro jiná použití než jen jako kytice. Obsahuje oleje a je používán v masážních olejích. Karafiátový olej je oblíbený, protože pomáhá podporovat relaxaci. Tyto masážní oleje se používají, protože se říká, že podporují regeneraci pokožky, zjemňují pokožku a zanechávají na pokožce sladkou a uklidňující vůni. Byly také použity k léčbě podráždění kůže a vyrážky. Karafiátový olej je také oblíben pro výrobu sladce vonícího parfému.

Byly po staletí používány v čaji. Karafiátový čaj byl ve staré Číně velmi oblíbený kvůli své schopnosti uvolnit ducha a podporovat energii a vitalitu. Karafiátové čaje často zahrnují celé rostliny karafiátu, od jeho květů až po listy a kořeny. Karafiáty byly použity ke snížení svalového napětí a byly často používány k léčbě dráždivých menstruačních křečí.

Homeopatické prostředky byly také používány starými Aztéky, kteří smíchali květiny rostliny s horkou vodou a tento nápoj pili. Používali je také pro léčbu příznaků, jako je hrudní kongesce a onemocnění.

Navíc byly také použity k léčbě následujících:

 • Vrásky na obličeji.
 • Bolesti žaludku.
 • Ekzém.
 • Močové problémy.
 • Stres, napětí, nervozita.
 • Mořská nemoc.

 
 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist