Klívie

klivie

Pokojová kvetoucí rostlina, která zaujme pozornost svými květy. Je jednou z prvních pokojových rostlin kvetoucích v předjaří. Klívie je oblíbená a rozšířená po celém světě. Abyste se dočkali impozantních květů, je třeba o rostlinu řádně pečovat. Odmění se vám vskutku velkolepě.

Odborný název

Správný název klívie je řemenatka suříková (Clivia miniata).

Geografický původ

Rostlina pochází z jižní Afriky, kde se vyskytuje na skalách. Náleží do čeledi amarylkovitých, tvoří cibule a typické jsou hladké a dlouhé listy. Konkrétní domovinou jsou suché skalnaté oblasti v provinciích Gauteng, KwaZulu-Natal v Jihoafrické republice. Zhruba kolem roku 1800 se klívie rozšířila do Evropy a okamžitě se stala velmi oblíbenou. Pěstiteli byla dále šířena do Austrálie, Asie i Ameriky.

Popis a charakteristika

Vytrvalá rostlina je nejčastěji pěstovaným druhem z daného rodu. Typické jsou dlouhé listy, které vyrůstají do tvaru vějíře. Na konci zimy se mezi listy objevuje vysoký stvol, na němž vyrůstá 10 až 20 nálevkovitých květů nesoucí zpravidla oranžovou barvu. Existují však i odrůdy, které se pyšní sytě červenými, žlutými či krémově zbarvenými květy. Na povrchu zeminy se velmi často objevují masité kořeny.

Pěstování

Klívie bývá označována coby květina „našich babiček“. A to z prostého důvodu, že v zimě nesnese vysoké teploty ústředního topení, kterým je prakticky vybavena každá dnešní domácnost, kdežto právě naše babičky i prababičky tento komfort neměly a klíviím se náležitě dařilo. Nicméně pokud jsou rostlině dopřány správné podmínky, pokvete i vám.

Prioritou je tedy správná volba umístění v interiéru. Nesmí být v blízkosti radiátoru. V zimě by měla být rostlina v prostředí s teplotou v rozmezí 10 až 20 °C. Při vyšší teplotě porostou dobře listy, ale rostlina nepokvete. Je tak ideální pro umístění do oken, která jsou orientována na sever. V létě lze klívii dát na terasu či zahradu, ale musí být ve stínu. Klívii rovněž nedělá dobře časté přemísťování, má ráda setrvačnost na stejném místě a nijak s ní ani neotáčejte.

V době květenství je zapotřebí vydatná zálivka, kterou v zimě je nutné omezit. Substrát se musí udržovat suchý. Klívie si libuje ve zvýšené vlhkosti vzduchu, což se odvíjí od jejího původu. Nicméně i suchý vzduch snese. Pokud bude květináč umístěn do misky s vlhkými kamínky, je záruka toho, že se listy nebudou stáčet a rostlině se bude lépe dařit. Rostlinu hnojíme jednou za dva týdny běžným tekutým hnojivem. V zimě nehnojíme.

Rostlinu přesazujeme na jaře. Nový květináč volíme jen o něco větší než byl původní. Při přesazování se odřízne spodní část kořenové hmoty, ale pozor na kořeny, které jsou velmi křehké a lámou se. U této příležitosti hned oddělíme také odpovídající množství kořenů s čerstvými výhonky, které se vyvinuly na bázi listů a zasadíme je do nového a samostatného květináče s výživnou zeminou.

Použití

Klívie je oslnivou a krásně působící solitérou, která je ideální do tmavšího interiéru. Vzhledem k tomu, že nesnáší přemístění v bytě, má ráda stálé místo a světlo pramenící pouze z jedné strany, je tak rostlinou určenou pro jedno konkrétně zvolené místo.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist