Klokanka (Anigozanthos)

Klokanka neboli Anigozanthos má původ svého jména z řeckého slova „aninese“, což znamená nerovné a „anthos“, což je květina. Pokud dáme oba dva tyto významy dohromady, dostaneme spojení „nerovnoměrně tvarovaná květina“. Klokanka patří mezi květinové symboly západní Austrálie.

klokanka anigozanthos - Klokanka (Anigozanthos)

Odborný název

Odborný název této velice zajímavé květiny zní Anigozanthus. Tento rod byl pojmenován v 18. a 19. století francouzským botanikem, jehož jméno zní Jacques Labillardière. Nejrozšířenějším druhem ze všech jedenácti druhů tohoto rodu je Anigozanthos Flavius.

Klokanka patří do čeledi Haemodoraceae (krvenkovité).

Geografický původ

Geografický původ této rostliny je v lesních oblastech západní Austrálie. Mohou tolerovat velký rozsah teplot v rozmezí 0° až 40 °C. Jsou velmi přizpůsobivé různým klimatickým podmínkám, a proto je možné je pěstovat také v jižní Evropě. Klokanky jsou vyváženy do mnoha částí světa a jsou komerčně pěstovány v USA, Izraeli a Japonsku.

Popis a charakteristika

Rostlina má zajímavé červené a zelené květy, které mají kučeravý vzhled a rostou na vysokých stoncích. Tyto stonky mohou dorůst výšky až 90 cm. Jakkoli jsou sametové květy pestré, nevoní.

Pěstování

Klokanka miluje zejména slunečná místa s dobře kompostovanou a dobře odvodněnou půdou. Vypěstovat si ji můžete také ze semen. U nás je vhodné pěstovat tuto rostlinu ve skleníku nebo u vás doma. Nejlepším způsobem je získat rostlinku z již zavedené rostliny.

V chladnějších oblastech je rostlina náchylná k houbovým chorobám, kdy se na listech objevují černé skvrny. Takovéto listy odstraňte a spalte. Fungicid, jako oxychlorid mědi, by v extrémních případech mohl pomoci.

Použití

Klokanka je dostupná na trhu s řezanými květinami během letních měsíců severní nebo jižní polokoule. Není příliš známá, ale v květinářství se dá sehnat (možná ale po předchozí objednávce).

Při manipulaci s květinou je potřeba zvýšené opatrnosti – květiny mohou dráždit lidskou pokožku.

 

Více informací o rostlinách najdete v databázi rostlin na sazenicka.cz

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE