Kolumnea

Kolumnea je převislá pokojová rostlina, která okouzlí svým skvostným květenstvím. Kvete na podzim a v zimě. Charakteristické jsou trubkovité květy v paletě oranžové, červené či žluté barvy. V případě dobré péče je možné spatřit i bílé bobule. Jde o impozantní dekorativní rostlinu se splývavými či plazivými výhonky o délce jednoho metru. Jasné trubkovité květy rostou na výhoncích přímo mezi listy.

kolumnea - Kolumnea

Odborný název

Columnea

Geografický původ

Rostlina ve své domovině roste epifytně jako keř či popínavá bylina v korunách stromů v deštných pralesích. Stromy slouží coby opora pro rostlinu a nikoli výživu. Původ má tak kolumnea v Americe a to v oblasti vlhkých tropů.

Popis a charakteristika

Díky svému původu je tak ideální rostlinou do závěsné nádoby, neboť má dlouhé a převislé výhony, které právě při správné péči a zajištění podmínek vykvétají. Typické jsou především oranžové a červené květy, setkat se lze i s rostlinou kvetoucí žlutě. Dlouhé šlahouny jsou porostlé drobnými a tuhými lístky. Upoutá však zejména svými pyskovitými květy.

Nejčastěji je možné se setkat s odrůdami: C. banksii, která se těší největší oblibě, má hladké a voskovité listy, květy mají žlutou batvu. Zatímco C. gloriosa se vyznačuje načervenalými a chloupkovitými listy a třetí nejznámější a nejčastěji se se nacházející v domácnostech je C. microphylla, která je oblíbená pro své oranžové květenství.

Pěstování

Vhodné je světlé stanoviště, nevadí ani polostín. Není však vhodné umístění na přímém slunci. V létě je třeba dostatečně zalévat, substrát je třeba udržovat stále vlhký. V zimě se zálivka razantně omezí. Rostlinu zaléváme výhradně odstátou vodou. Pokud se rostlině nedostává dostatečná zálivka, listy se začnou svinovat. Pokojová rostlina, která však v zimě potřebuje snížení na teplotní rozmezí 13 až 15 °C, neboť se jí přes zimu nedaří v běžné pokojové teplotě okolo 22 °C.

Kolumnea potřebuje pro zdárný růst vysokou vlhkost vzduchu. Avšak rosení listů není v tomto směru efektivní, ba naopak. Vhodné je umístění nádoby do misky s vlhkými oblázky a zvlhčovat vzduch pouze okolo rostliny. V době růstu a kvetení je třeba hnojit každé dva týdny tekutým hnojivem. Po odkvětu je dobré rostlinu seříznout, aby se podpořilo zhoustnutí. Přesazovat rostlinu je možné na jaře a pěstovat při pokojové teplotě 20 až 22 °C.

Množit lze vrcholovými či stonkovými řízky, které se odeberou a zakoření při teplotě půdy okolo 25 °C. Rostlina nesnáší průvan, který je pro ni nebezpečný. Pokud by byla v průvanu, dojde k okamžitému opadání listů.

Použití

V interiérových podmínkách se rostlina využívá pro pěstování v závěsných nádobách, kde tak nejlépe vynikne a je impozantní živou dekorací. Ideální je rovněž vyvýšené místo, ze kterého mohou volně splývat dlouhé a převislé výhony, na kterých rostou oválné listy.

 
 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE