Konvalinka

Konvalinka ve svém rodném prostředí roste pod stále zelenými a listnatými stromy. Také ve vaší zahradě se jí bude líbit v zastíněných oblastech. Velmi dobré je zkombinovat konvalinku s jinými cibulovinami.

konvalinka - Konvalinka

Odborný název

Odborný název konvalinky zní Convallaria majalis. Její druhové jméno „majalis“ znamená, že „náleží květnu“, což označuje, že se jedná o typicky jarní květinu. Konvalinka je také známá pod pojmem „Slzy Panny Marie“. Je to z toho důvodu, že se vypráví příběh o ukřižování Ježíše Krista, kterého jeho matka Panna Marie oplakávala, a slzy se proměnily v tuto krásnou květinu.

Geografický původ

Konvalinka pochází původem z mírných podnebných oblastí v Asii, Evropě a Severní Americe.

Popis a charakteristika

Konvalinka se šíří podzemními oddenky, tvoří hustý koberec listů. Na těchto listech se na jaře objevují jemné klastry zvonovitých květů. Květy jsou bílé a sladce voňavé.

Pěstování

Konvalinka má v oblibě částečný až plný odstín. Nejlepším způsobem je pěstovat konvalinku z již předpěstovaných sazenic, které můžete koupit v zahradních centrech. Pozměňte svou půdu kompostem, a pokud je velmi alkalická, přidejte síru ke snížení pH půdy. Jednotlivé rostlinky saďte asi 30 cm od sebe. Zajistěte, aby půda byla vždycky vlhká, například pomocí mulčování. Konvalinka preferuje vlhké, chladné klima.

Použití

Konvalinka se používá jako rostlina do stinných oblastí. Konvalinka je známa svými čistě bílými zvonovitými květy a nezapomenutelnou vůní. Pokud jí vyberete stinnou oblast, zasadit ji můžete téměř kamkoli – pod stromy, na strmou půdu a jiné problémové terény.

S konvalinkou se pojí celá řada zajímavostí. Věděli jste například, že:

  1. Původ konvalinky je čistě biblický. Kromě „slz Panny Marie“ by se konvalinka dala nazývat také Eviny slzy, protože jsou to slzy, které Eva prolila, když byla spolu s Adamem vyhnána z ráje.
  2. Jedná se o oblíbenou svatební květinu královských rodin. Anglická královna Victoria, švédská princezna Astrid a Kate Middleton – ty všechny použili tuto jemnou květinu ve svých kyticích.
  3. Říká se, že přináší štěstí v lásce – což je jen další důvod, proč se jedná o oblíbenou svatební květinu.
  4. Její původ je hned na několika kontinentech. Asie, Evropa, Severní Amerika – to všechno jsou místa, kde konvalinka roste přirozeně.
  5. Nesnese horko. Tato květina je uzpůsobena na chladné podmínky.
  6. Jedná se o finskou národní rostlinu od roku 1967. Také byl květinovým znakem Jugoslávie. Francie oslavuje „Den konvalinek“ 1. května.
  7. Listy byly dříve sbírány kvůli zelenému barvivu.
  8. Patří do stejné čeledi jako chřest.
  9. Je populární složkou v parfémech a jiné kosmetice.
  10. Při požití může způsobit potíže s trávením, zamlžené vidění, ospalost a sníženou srdeční frekvenci.

Více informací o rostlinách najdete v databázi rostlin na sazenicka.cz

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE