Kopretiny

kopretina
Kopretiny, sedmikrásky

Existuje spousta různých druhů květin, které nazýváme kopretiny, nebo také velké sedmikrásky. Tato čeleď se vědecky nazývá Asteraceae (hvězdnicovité) a dělí se na menší skupiny, z nichž jedna je gerbera. Gerbery velice dobře známe z květinářství, přicházejí v nejrůznějších barvách a jsou krásné.

Odborný název

Název „gerbera“ pochází od jména německého botanika Traugotta Gerbera. Gerber studoval rostliny, zatímco cestoval po celé Evropě. Jeho přítel, Carolus Linnaeus, propagoval systém vědeckých jmen, který je ještě dnes používán.

Za slovem „kopretina“ je samozřejmě také zajímavá historie. Je to kontrakce fráze „denní oko“. Květina dostala toto jméno, protože okvětní lístky evropských odrůd se v noci zavírají a otevřou se ráno.

Geografický původ

Dva druhy, které byly zkříženy a vytvořily druh „Gerbera hybrida“, pocházely z Jižní Afriky. Jiné divoké kopretiny lze nalézt v Jižní Americe a v tropických oblastech Asie. Kultivované druhy kopretin jsou pěstovány po celém světě.

Popis a charakteristikakopretina

Fyzicky jsou kopretiny charakterizovány velkými květy, které mohou mít až čtyři centimetry v průměru. Ve středu lístků kopretiny je žlutý disk. Květy se skládají ze dvou řad okvětních lístků. I když květ vypadá jako jedna květina, je vlastně tvořená z mnoha menších květin. Rostlina jako celek může dorůst výšky asi 30 cm a šířky něco málo přes 30 cm. Listy jsou hrubé s malým množstvím chloupků a mají délku 20 až 25 cm.

Nejběžnější barvy jsou oranžové, žluté a červené. Mějte na paměti, že existuje mnoho odrůd kopretin. Snadno můžete najít bílé sedmikrásky, růžové a světle fialové kopretiny vedle běžnějších žlutých sedmikrásek.

Pěstování

Kopretiny můžete pěstovat uvnitř nebo i na zahradě. Normy péče se liší v různých místech. Pokud se rozhodnete vysadit kopretiny do zahrady, vyberte jim slunečné místo. Rozmístěte jednotlivé rostliny asi 30 cm od sebe. Ideální půda pro kopretiny obsahuje spoustu písku. Potřebuje půdu, která bude dobře odtékat a nebude mít nadbytečnou vodu.

Pokud jde o zalévání, chcete, aby půda zůstala rovnoměrně vlhká během období rozkvětu rostliny. Když rostlina není rozkvetlá, nechte půdu trochu vysušit, než ji znovu zalijete.

Kopretiny mohou tolerovat mráz, ale ne dlouho – v případě dlouhodobého vystavení mrazu uhynou. Taktéž nemají rády teploty nad 26 °C. U kopretin je důležité pravidelné hnojení. Nejlepší je dát jim hnojivo cca jednou za dva týdny. Rostlinné potraviny na bázi vody jsou doporučeným typem hnojiva, které je třeba používat.

Pokud budete pěstovat kopretiny v domě, najděte jim slunečné místo. Kopretiny totiž nekvetou, pokud nemají dostatek světla. Udržení kopretin v interiéru je často výzva. Květiny musí mít dostatek světla a tepla, ale ne příliš, a půda musí být rovnoměrně vlhká.

Použití

Kopretiny slouží především jako okrasné rostliny. Lidé tyto květiny kultivují jak ve venkovních zahradách, tak i ve vnitřních prostorách. Používají se také v řezaných kyticích. Další zajímavé využití této rostliny je jako model v učebnách a vysokých školách, aby se studenti seznámili s procesem vytváření květin. Kopretiny jsou pro toto využití užitečné, protože jejich květ je větší než u ostatních rostlin.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist