Kořenokvětka

Kořenokvětka patří mezi oblíbené pokojové květiny. Zásluhu na tom jistě má také její výjimečná odolnost. Dokáže přežít i v náročných podmínkách, jako jsou prašná prostředí s nízkou úrovní přirozeného světla. Její listy jsou poměrně houževnaté a kožovité a občas rozkvétají malé květy.

kořenokvětka vyšší
kořenokvětka vyšší, Autor: Nicholas GeminiVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Odborný název

Latinský název kořenokvětky je Aspidistra elatior. Rodové jméno je Aspidistra (pod tímto názvem můžete najít kořenokvětku v květinářstvích), druhové pak elatior. Tato rostlina pochází z čeledi Liliaceae.

Geografický původ

Kořenokvětka pochází z Číny, Japonska a Himálají, kde roste v bažinaté půdě stinných horských lesů. Upřednostňuje pokojové teploty mezi 18 a 24 °C, což je teplota, která je obvyklá pro většinu interiérů – takže nelze mluvit o náročnosti rostliny. Avšak rostlina toleruje v podstatě jakékoli teploty mezi 10 a 29 °C bez jakéhokoli špatného účinku.

Popis a charakteristika

Tmavé a lesklé listy kořenokvětky jsou podobné listům kukuřice. Rostou do délky 70 až 80 cm a šířky okolo 10 cm. Rostlina se pomalu zvětšuje a listy přicházejí přímo přes půdu do rohového kmene stonků, který je obvykle asi 15 cm široký. Odrůda Variegata má pestré listy.

Pěstování

Kořenokvětky mohou růst v oblastech s nízkou úrovní světla, i když preferují rozumný zdroj přirozeného světla. Půdu udržujte vlhkou – pozor na přelévání, to může způsobit hnědé skvrny na listech nebo zežloutnutí listů.

Kořenokvětky budou tolerovat prach, i když je dobré listy pravidelně otírat látkou. Ocení, pokud je nebudete často přesazovat a přemisťovat. Každé tři týdny v létě jim přidejte hnojivo.

Použití

Tato rostlina je velice atraktivní a používá se jako pokojová květina. Je velice oblíbená zejména díky tomu, že vydrží téměř všechno. Díky své odolnosti se hodí pro začínající zahradníky.

Kořenokvětky rostou po celý rok, ačkoli je třeba je udržet mimo přímé sluneční světlo, protože to může listy popálit a způsobit jejich hnědnutí. Vzhledem k tomu, že rostou velmi pomalu, je poměrně drahé je produkovat.

Rostlina byla oblíbená ještě v dobách, kdy se svítilo olejovými lampami. Důvodem je právě to, že těmto rostlinám takovéto znečištěné prostředí nevadilo.

Více informací o rostlinách najdete v databázi rostlin na sazenicka.cz

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist