Kosatec

kosatec - Kosatec

Kosatec

Typický tvar a množství nebo variace tvarů a barev kosatců vede k rodu zahrnujícímu více než 260 druhů. To je také důvod, proč jsou kosatce oblíbenou květinou mnohých zahradníků – a to již celá staletí. Kosatec má dlouho historii kultivace a hybridizace.

Odborný název

Rod kosatec má četné druhy, z nichž mnohé jsou přírodní hybridy. Rod byl rozdělen na šest podskupin. Kosatec je slovo pocházející z řečtiny, které se dá přeložit jako „duha“. To odkazuje na širokou paletu barev nacházejících se mezi mnoha druhy kosatců. V řecké mytologii je kosatec personifikací duhy.

Geografický původ

Kosatce pocházejí z různých částí planety – ze střední a jižní Evropy, Blízkého východu, Asie, ale také ze Spojených států.

Popis a charakteristikakosatec  300x300 - Kosatec

Kosatce mají dlouhé stonky, s listy ve tvaru meče. Produkují květy, které jsou velice krásné a vhodné do květinových vazeb. Kosatce jsou obzvláště ceněny pro širokou škálu barev. Moc se jim nedaří v chladnějších klimatických podmínkách, avšak díky křížení mohou růst téměř v jakémkoli podnebí.

Pěstování

To, jak rostliny kvetou, závisí na dostupné půdě, světle a vlhkosti. Kosatec by měl být zasazen do hloubky 25 centimetrů v připravené oplodněné půdě. Vyšší odrůdy kvetou trochu později než kratší odrůdy, které začínají kvést v dubnu. Nejlepší období pro zasazení cibulek je na podzim, abychom se následující jaro mohli těšit na první květy.

Oddenkové i cibulové kosatce je třeba rozdělit každé 2 až 3 roky. Rozdělení udržuje rostlinu v květu a činí rostliny méně náchylné ke škůdcům a chorobám.

Použití

Kořen kosatce, odvozený od oddenky Iris Germanica, se používá v parfémech a medicíně. Mimo to se také používá k aromatizaci a barvení ginu.

Oddenky se suší a stárnou až 5 let, takže degradují a oxidují na olej kořenů. Vysušené oddenky se destilují, čímž vznikne olejovitá sloučenina, která je známá u parfému na „Iris butter“.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE