Krásenka

kosmos - Krásenka

Pokud hledáte nenáročnou jednoletou rostlinu, která dokáže produkovat divoké květy, pak krásenka je fantastickou volbou. Některé druhy této rostliny mohou růst také jako trvalé rostliny, avšak většinou je tomu tak v teplejších oblastech.

Odborný název

Odborný název krásenky je Cosmos. Tato rostlina pochází z čeledi Asteraceae (hvězdnicovité). V řečtině znamená název cosmos „uspořádaný vesmír“ nebo „harmonii“. Květy tak představují řád a harmonii.

Geografický původ

Krásenka pochází původem z Mexika a Jižní Ameriky. Krásenku pojmenovali mexičtí kněží, kteří květinu obdivovali pro uniformitu květinových plátků. Krásenku objevili během 16. století španělští průzkumníci v Mexiku a přivezli tuto rostlinku do Madridu. Odtud se díky manželce anglického velvyslance ve Španělsku dostala v roce 1789 také do Anglie. Dnes je hojně rozšířená také v Severní Americe.

Popis a charakteristika

Květiny krásenky se velmi podobají květu sedmikrásky. Květy jsou k dispozici v širokém spektru barev – od bílé a tmavě růžové až po žluté a oranžové. Listy mají jemný krajkový vzhled. Tento něžný vzhled ale neznamená, že krásenka je bylinkou náchylnou, která nezvládne tvrdé podmínky. Naopak – krásenka zvládá dlouhodobé sucho i teplo. Rostlina se dorůstá výšky od 60 až do 180 cm. Výška závisí na zvolené odrůdě.

  • sulphureus kvete v odstínech žluté, oranžové a červené, s malými plochými listy.
  • bipinatus obvykle kvete v bílé barvě nebo různých odstínech růžové (i tmavě růžové). Tento druh má jemně řezané zelené listy a typicky dorůstá větší výšky.

Pěstování

Krásenka je rostlina, která miluje slunce a je všestranná pro výsadbu. Roste velice snadno a snadné je také i její pěstování. Pěstovat je můžete ze semínka, jakmile se půda na zahradě zahřeje. Vyberte takové místo, kam svítí slunce 8 až 10 hodin. Semínka při zasazení jen lehce přikryjte půdou. Pěstovat můžete také rovnou ze sazenic, které zakoupíte v zahradních centrech.

Krásenka nemá žádné zvláštní požadavky na půdu. Ve skutečnosti pro tuto rostlinu neexistují žádné špatné půdní podmínky. Dává přednost dobře odčerpané půdě. První dva týdny po nasazení udržujte půdu vlhkou (ne mokrou). Jakmile se vyvine sazenice, už nemusíte zalévat tak často. Stačí ji zalít jednou za týden.

Použití

Krásenka je úžasná, pokud ji použijete v květinových záhonech. Navzdory své výšce vytváří tato rostlina také skvělou květinu do květináčů.

Tuto rostlinu milují motýli, takže se hodí do zahrad, kam je chcete nalákat.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE