Kurkuma

kurkuma - Kurkuma

Kurkumu si můžete vypěstovat i vy. V podmínkách České republiky nám kurkuma venku neporoste, ale můžeme ji zkusit vypěstovat v květináči. Kořeny kurkumy jsou podobné zázvoru a mají zvláštní, osobitou chuť a vůni.

Odborný název

Odborný název jedlé kurkumy je Curcuma longa. Existuje i více druhů, ty ale použijte spíše na okrasu – produkují krásné květy. U nás se nejčastěji vyskytuje druh Curcuma alismatifolia.

Geografický původ

Kurkuma pochází z tropických oblastí Asie. Například pro Indii je typické pěstování kurkumy. Kurkumu najdeme také v Malajsii a Indonésii, kde se květy používají v tradičních zeleninových salátech, známých jako „ulam“. Tento salát obsahuje nakrájené květy kurkumy, fazole, fazolové klíčky, cibuli, sušené krevety, červené chilli papričky, arašídy a strouhaný kokos.

Popis a charakteristika

Je to hezká rostlina, která dorůstá asi 90 cm. Má velké zelené listy a její květiny vyčnívají nad rostlinou v jasně růžové barvě. Pěstovat ji tedy můžete nejen kvůli chuti, ale také kvůli tomuto nádhernému květu, který se používá také v květinových vazbách a kyticích.

Nejčastější barva květu je fialové, ale vyskytuje se také v bílé, žluté nebo růžové. Listy jsou světle zelené. Celá květinová struktura je kuželovitá. Květy i kořeny jsou jedlé a mají lehce štiplavou vůni. Květy rostou v přirozeném prostředí v průběhu léta.

Pěstování

Pěstování kurkumy může být docela výzva. Jako první si budete muset sehnat čerstvé oddenky kurkumy. Vysaďte je na jaře. Z jednoho oddenku můžete vypěstovat hned několik rostlin (ale také můžete použít jeden oddenek na růst jen jedné rostliny). Každý oddenek má na sobě několik „oček“, ze kterých mohou vyrůst jednotlivé rostliny. Takže je můžete oddělit nebo také ne – to záleží na vás.

Pokud už jsou na oddenku nějaké pupeny nebo klíčky, otočte je směrem nahoru. Jednotlivé rostliny nasaďte asi 30 cm od sebe a asi 5 cm hluboko. Jednoduše je zatlačte dolů do půdy a půdu nad oddenkem zarovnejte.

Kurkuma miluje slunce, ale nejlépe se jí bude dařit, když jí ráno poskytnete přímé slunce a odpoledne stín. Používejte bohatou půdu a nezapomínejte ji hnojit – je to podstatné pro rozvoj rostliny. Další podmínka, kterou musíte splnit, je vlhká půda – ale ne mokrá. Přílišná mokrost může způsobit hnilobu oddenku.

V teplých, vlhkých, tropických zónách rostlina vyroste za 8 až 10 měsíců. Pokud své rostlině dopřejete co nejlepší podmínky, můžete se za stejnou dobu dočkat své rostliny i vy. Pokud si všimnete, že rostlina začala žloutnout a vadnout, skliďte kořeny. To uděláte tak, že budete muset vykopat celou rostlinu. V příštím roce opět můžete zasadit oddenky.

Použití

Kurkuma je základem koření kari a dodává barvy a příchutě různým kulinářským výrobkům.

Kurkuma má nádherný fialový květ, který se používá také jako řezaná květina do různých kytic. U nás ji koupíte také ve formě hrnkové květiny. Tuto květinu můžete použít pro dodání struktury do vaší zahrady – jen myslete na to, že nepřežije mrazy, takže ji zavčas přeneste dovnitř.

Kurkuma je většinou pěstována právě díky svým jasně oranžovým, aromatickým kořenům.

Léčivé vlastnosti kurkumy jsou známé již celá staletí a i dnes ji lidé používají jako protizánětlivou látku. Pomáhá bojovat s kožními chorobami a podporuje gastrointestinální zdraví. Za své protizánětlivé a antioxidační účinky vděčí kurkuma látce, která je v ní obsažena. Jedná se o kurkumin.

Květy kurkumy jsou bohatým zdrojem esenciálních olejů, které snižují mikrobiální kontaminaci a žluk v potravinách.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE