Leknín

leknín
Leknín

Leknín byl důležitou květinou v mnoha kulturách světa. Je také jedním z nejpopulárněji fotografovaných rostlin v divočině, zejména pak ve vodě. I když se mnoho lidí pokouší o pěstování některých druhů leknínů ve svých domácích rybnících a vodních květinových zahradách, nejkrásnější a nejplodnější lekníny rostou hluboko v srdci hustého sladkovodního prostředí. Dešťové pralesy a rybníky Amazonky a jihovýchodní Asie obsahují nejvíce exotické a vzácné rody této vyhledávané květiny na světě. V některých skupinách nebo kmenů je leknín důležitým květem v řadě obřadů a tradic.

Odborný název

Ve vědeckém světě je leknín součástí větší čeledi rostlin nazývaných Nymphaceaceae (leknínovité). Tyto kvetoucí rostliny byly po staletí zkoumány vědeckou komunitou kvůli tomu, že mnoho z těchto květin nemohou růst v domestikovaném prostředí.

Geografický původ

Lekníny patří k nejstarším vodním rostlinám na Zemi. Byly nalezeny obrovské fosilie, které byly až 120 cm široké. Vzhledem k tomu, že se tyto rostliny vyvíjely během několika tisíců let, přešly na velikost, na jakou jsme dnes zvyklí. Důkazy o existenci leknínů byly nalezeny v evropských kresbách před ledovcovými jeskyněmi a na těchto výkresech jsou ukázány počáteční typy, které měly stejnou základní podobu, která dnes existuje mezi živými druhy.

Za posledních sto let se historie leknínů stala jasnější. Začalo to počátkem minulého století s objevem bílého velkého a voňavého květu v lagunách sladké vody v jihoamerických džunglích. Domorodci dali leknínu jméno Yrupe, což znamená vodní talíř. Velké purpurově zelené listy se vznášely na hladině vody a poskytovaly odpočinek místním žabám.

Popis a charakteristikaleknín

Leknín je kvetoucí rostlina nacházející se v mírném i tropickém podnebí na mnoha různých místech po celém světě. V severní Americe, Asii, Jižní Americe, Africe a Evropě bylo nalezeno až 70 dokumentovaných druhů leknínu. Jeden z nejoblíbenějších druhů, rod Victoria, nalezený v amazonských deštných lesích Jižní Ameriky, je také známý jako obří leknín.

Tento obří leknín je největší ze všech leknínů známých lidskému druhu. Jsou to také jedny z nejvyhledávanějších leknínů a některé země mají zákony týkající se narušení těchto obřích leknínů, protože jsou považovány za tradiční a posvátné. Ačkoli je květina zakořeněna v půdě, která tvoří břehy řek, její listy plavou na vrcholu řek a potoků, kde budou produkovat krásné květiny.

Existují dva typy leknínů:

  • Tropické – jsou jediné květy, které kvetou v noci a jsou také jediným typem leknínu, které obsahují modré kvetoucí lístky.
  • Vytrvalé – kvetou pouze za denního světla.

Mnoho druhů leknínů většinou obsahuje rozptýlení cévních svazků, které se vyskytují ve stoncích rostlin, které přinášejí živiny na listy na povrchu a nakonec květům. Listy mají spirálovitý tvar. Květy leknínu jsou považovány za radiální a mají velkou stopku, která je vztyčena nad nebo plovoucí na hladině vody. Květy obsahují až 8 symetrických okvětních plátků, které mají řadu barev. Avšak sladkovodní lekníny se vyskytují pouze v bílé barvě. Plodem rostliny je podvodní dužnatá tobolka, která obsahuje četná semena, která jsou roznášena vodou a též vodním ptactvem. Tato semena přezimují pod vodou.

Pěstování

Rozmnožování a kultivace leknínu je poměrně snadné. Důležité je mít velkou nádobu s vodou, nebo zahradní rybník. Poté si najděte vhodný typ leknínu do své zahrady. Na dně nádoby s vodou bude potřeba vrstva půdy. Jakmile je květina vysazena, měla by se položit kotva na vrchol půdy a na každé straně květu. To dává květině místo k ukotvení, stejně jako drží horní půdu na místě. Voda se pak může nalít do hrnce nebo nádoby a rostlina by měla růst nahoru. Kvetení není okamžité a může trvat několik měsíců, v závislosti na tom, jak dlouho trvá leknínu, než se ukotví a přizpůsobí se půdě pod hladinou.

Použití

Existuje mnoho použití pro leknín, které jsou jak dekorativní, tak utilitární. Mnoho lidí kultivuje leknín jednoduše k růstu květiny pro dekorativní účely. Rybníky a zahradní jezírka jsou skvělým místem pro růst těchto květin pro trochu přirozené barvy. Květy, které produkuje leknín, také vytvářejí velmi příjemnou vůni.

Někteří lidé používají leknín jako přírodní parfém. Nakonec, lekníny jsou skvělým zdrojem potravy pro mnoho vodních živočichů. Mnozí lidé pěstují lekníny ve svých rybnících, aby snížili umělé rybí pokrmy. Existuje řada využití pro rostlinu a výzkum ročně vyhledává inovativní využití.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist