Lilie

lilie 1 - Lilie

 

Lilie je neuvěřitelně všestranná rostlina, která je nenáročná na pěstování. Přichází ve spoustě barev a může růst v květináči uvnitř i v zahradě venku. Kvetou od konce jara až do podzimu, což je asi jejich nejlepší vlastnost. Lilie poskytuje zahradě krásné barvy a na oplátku žádá velmi málo.

Odborný název

Latinský název lilie je lilium. Tato rostlina patří do čeledi Liliaceae (liliovitých). Existuje asi sto druhů lilií.

Geografický původ

Rostou v mírném a subtropickém pásu všude po světě – Evropa, Asie, Amerika.

Popis a charakteristika

Častokrát se prodávají už na jaře, avšak v chladnějších klimatických podmínkách se velmi dobře vysazují na podzim před zamrzáním. Zakoupení či objednání přímo od renomovaného dodavatele je zárukou, že nebudete mít cibulky, které jsou vyschlé v maloobchodních prodejnách s kolísavými teplotami.

Jedná se o jednodomé rostliny, jejichž listy rostou střídavě nebo v přeslenech. Květy jsou nápadné, dosahují různých barev – bílá, žlutá, růžová, oranžová, červená. Některé druhy mají skvrny na okvětních listech. Jeden květ se skládá z šesti okvětních listů.

Pěstování

Lilie mají rády dobře odvodněnou bohatou půdu. Přemýšlejte o jejich umístění v rámci jiných smíšených plantáží, zejména s trvalkami, které kvetou na počátku jara a odvedou tak pozornost od dosud nerozkvetlých vysokých pahýlů lilie.

Použití

Používají se jako řezané květiny i jako květiny na zahradě. Jsou skvělým dárkem.

Používají se také v kuchyni. Mohou zavést exotickou chuť, texturu i vůni do jakékoli stravy. Květiny hrály důležitou roli v asijské, středoevropské a západní kuchyni, zejména během viktoriánské éry. Sušené lilie často žluté barvy nabízejí zemitý, pižmový prvek. Sladké okvětní lístky jsou skvělé v dezertech nebo jako nádivka v masu a zelenině.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE