Limonka

Pokud jste někdy obdivovali nádherně vysušené květy rostliny, pravděpodobně se jednalo o limonku. Tato rostlina je totiž jednou z nejlepších rostlin pro sušení. Můžete si z ní vytvořit různá sušená aranžmá a kytice. Poskytuje krásný květ ale také v zahradě, když kvete. Jako řezaná květina vydrží velice dlouho – až dva týdny.

limonka - Limonka

Odborný název

Odborný název pro limonku zní statice. Tento rod patří mezi letničky a do čeledi Plumbaginaceae (olověncovité). Jméno tohoto rodu (limonka) je starobylé řecké slovo, které je odvozeno od slova louka. Toto slovo se odkazuje na původní stanoviště rostliny.

Geografický původ

Původním výskytem této rostlinky je oblast Středomoří, severní Afriky a východ Evropy až po Kavkaz.

Popis a charakteristika

Limonka patří mezi vyšší květiny, dosahuje výšky 60 až 90 cm a obsahuje hromadu malých květin, které tvoří shluk na konci stopky. Vyskytuje se v barvách, jako je fialová, růžová, žlutá a bílá. Dobře roste také ve skalnatých oblastech. Limonka by měla začít kvést na začátku léta a pokračovat do pozdního podzimu.

Pěstování

Semena můžete zasívat několik týdnů před posledními mrazy do květináčku. Pokryjte je tenkou vrstvou vermikulitu nebo rašeliny. Limonku můžeme přesadit ven, až když jsou teploty stabilně nad 12 °C. Limonka preferují plné slunce. Pokud jim poskytnete místo, které je bohaté na sluneční paprsky dosáhnete nejen zdravého růstu, ale také bohatého množství květin.

Zasazená semena zalévejte každý druhý den. Vyhovuje jim dobře odvodněná půda bohatá na písek. Jakmile budou rostliny silné, budou odolné vůči suchu, takže je můžete zalévat pouze jednou nebo dvakrát týdně. Hnojivo rozpustné ve vodě, které se používá každý druhý týden, zajistí nepřetržitou výživu tohoto květu.

Použití

Používá se jako čerstvá do kytic i jako sušená, protože je extrémně vhodná pro sušení. Čerstvá limonka vydrží ve váze po dobu až dvou týdnů. A sušené květy se zase jeví jako by byly stále čerstvé. Vysušte je zavěšením ve svazku. V zahradě má vzhled divoké květiny, takže dokáže vytvořit dojem „nedbalé elegance“.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE