Melampodium

melampodium - Melampodium

Melampodium

Melampodium je světlá nenáročná jednoletá rostlina, která se ale v současné době příliš nepoužívá. Známe ji také pod názvem černonoh. Jedná se o květinu, která miluje slunce a odměňuje zahradníky žlutými, popřípadě bílými kvítky.

Odborný název

Odborný název rostliny zní melampodium. Rostlina pochází z čeledi Asteraceae (hvězdnicovité).

Geografický původ

Melampodium má svůj původ v tropických oblastech střední a jižní Ameriky, například na některých ostrovech v Karibiku. Obzvlášť milují teplo a vlhko, ale tolerují také suché teplo.

Popis a charakteristika

Kromě nádherných žlutých či bílých květů se melampodium může pochlubit světle zelenými listy. Tyto listy úměrně kontrastují právě s jasnými květy, které se podobají sedmikrásce. Květy mají tmavší žluté středy a dosahují průměru asi 2,5 cm. Rostlina dorůstá výšky až 60 cm.

Pěstování

Melampodium je rostlina, která je velmi jednoduchá na pěstování. Semena můžete zasít přímo do půdy po posledním mrazu. Vyplatí se vám ale nasadit semínka nejprve uvnitř, protože takové rostlinky jsou silnější a odolnější. Rostlinky zasaďte do květináče 6 až 8 týdnů před posledním mrazem. Jakmile budou teploty venku dosahovat nad 15 °C, můžete rostliny vysadit venku.

Melampodium se dobře rozvíjí snad v jakékoli zahradnické půdě, nemá žádné zvláštní požadavky. Upřednostňuje sluneční záření před stínem, takže rostlině dopřejte takové místo, kde bude mít dostatek přístupu ke slunečním paprskům.

Mladé rostliny potřebují na začátku pravidelnou zálivku. Jakmile se uchytí, mohou tolerovat i delší období sucha. Melampodium je totiž odolná rostlina. Starosti si nemusíte dělat ani s prořezáváním rostliny nebo jejím zakrýváním přes zimu. Rostlina odejde s prvním mrazem, avšak v některých teplejších oblastech melampodium sama osemení, takže se příští rok můžete opět těšit na její květy.

Použití

Existuje mnoho způsobů, jak se můžete těšit z krásy této rostliny. Je to velice krásná rostlina, která může rozzářit vaši zahradu. Můžete ji zasadit s dalšími rostlinami, které milují slunce. Melampodium dodá zajímavý zdroj barvy ve vaší slunečné zahradě. Tato květina vám může pomoci vyplnit prázdná místa na vaší zahradě.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE