Modřenec

Modřenec svým vzhledem tak trochu připomíná hyacint – tedy pokud by hyacint měl bobulky místo květů. Pěstování této rostliny je téměř bez údržby a z rostlinky se přitom můžete těšit velmi dlouho. Na rozdíl od jiných cibulovin, jako jsou například tulipány, po ukončení ročního období netrpí, ale po několik let se neustále rozšiřuje. Spíše ji budete muset vykopat, abyste si udrželi růst této rostlinky pod kontrolou, než že o ni přijdete.

modřenec muscari - Modřenec

Odborný název

Odborný název této atraktivní rostlinky je Muscari armeniacum. V minulosti byla tato rostlina zařazena do čeledi Hyacinthaceae (hyacintovité) nebo také do čeledi Liliaceae (liliovité). Dneska patří ale do čeledi Asparagaceae (chřestovité).

Rod Muscari byl formálně založen skotským botanikem Philipem Millerem v roce 1754, ačkoli je známo, že modřenec byl pěstován v Anglii již od roku 1576. Název Muscari pochází z latinského slova „muschos“ nebo „musk“, který odkazuje na skutečnost, že květina má silnou vůni.

Geografický původ

Modřenec pochází původem z Asie a jižní Evropy.

Popis a charakteristika

Modřenec připomíná hyacinty, ale místo květin má spíše hroznovité bobule. Jsou o něco menší než hyacinty – dorůstají výšky maximálně 20 cm. Patří k jarním cibulovinám, ale vyžadujÍ zasadit do hloubky jen asi 7,5 cm. Po období květu potřebuje modřenec 10 až 12 týdnů klidu v chladném podnebí, aby na jaře opět dobře kvetl.

Modřenec vytváří několik modrých nebo fialových květů na tenkých stoncích, které připomínají drobné hrozny. Jak už název napovídá, tyto květy mají modrou barvu (pro někoho je barva modrofialová, jinému se může zdát fialová). Stejně jako hyacinty poskytují modřence krásnou vůni, avšak oproti hyacintu je tato vůně méně intenzívní.

Pěstování

Nejlépe uděláte, když si koupíte předpěstované rostlinky ve svém zahradním centru nebo si koupíte cibulky této rostlinky. Vybírejte cibulky, které jsou pevné a bez jakýchkoliv škrábanců nebo řezů. Vyhněte se těm, kteří mají černé skvrny nebo jiné známky houbových onemocnění. Malé cibulky zasaďte na podzim, nejméně šest týdnů před prvním těžkým mrazem, aby se vytvořily kořeny. Před zasazením je vhodné půdu obohatit kompostem.

Modřenec můžete pěstovat na slunci nebo i ve stínu. Rychleji roste na slunci, ale květy mají tendenci vydržet déle, pokud jsou na stínu. Modřenec květe tři týdny v polovině nebo na konci jara, o něco později než většina kvetoucích cibulovin. Většina cibulovin kvete ještě před tím, než stromy začnou vyvíjet listy, takže pokud jsou nasazeny pod stromy, dostanou slunečního záření podle potřeby. Avšak modřenec ne – a na to je potřeba pamatovat, když vybíráte místo.

Cibulky zalijte ihned po zasazení na podzim a znovu na jaře, když se objeví nový růst. Udržujte půdu mírně vlhkou během období květu. Listy odřežte až poté, co rostlina celá odkvete na začátku léta.

Použití

Modřenec se používá pro provonění a zatraktivnění jakékoli jarní zahrady.

 

Více informací o rostlinách najdete v databázi rostlin na sazenicka.cz

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE