Netík

Netík je považován za velmi odolný druh kapradiny, na rozdíl od tropických druhů, které můžete najít po celém světě. Existuje mnoho druhů odrůd, z nichž nejběžnější jsou fragrans, monodolor raddianum a scuteum roseum. Mohou být množeny oddělováním řízků. Jedná se o pomalu rostoucí rostlinu. Listy jsou nejvýraznější od jara až do podzimu.

netík adiantum - Netík

Odborný název

Netík, neboli Adiantum, je členem čeledi Polypodiaceae. Obsahuje 200 až 250 druhů listnatých kapradin.

Geografický původ

Nachází se v tropických a subtropických oblastech Austrálie, Nového Zélandu, Asie a Ameriky. V Evropě se omezuje na mírné, vlhké podnebí, takže roste například na západu Velké Británie. Upřednostňuje teploty pod 32 stupňů Celsia.

Popis a charakteristika

Jedná se o kapradiny s jemnými, světle zelenými listy, které mají trojúhelníkový tvar. Listy rostou podobně jako vějíře, a mají drsné černé stonky. Rostlina může dorůstat výšky 45 až 60 cm a šířky 39 cm.

Pěstování

Netík není náročný na pěstování. Jediné, co musíte dodržet, je pravidelná zálivka. Netík potřebuje vlhkou půdu ke svému životu a nebude tolerovat sucho. Pokud chcete netík pěstovat uvnitř svého domu, velice vhodná je koupelna, protože poskytuje dobře větranou, vlhkou atmosféru bez přímého slunečního záření.

Netík má velmi rád stín. Kořeny udržujte neustále vlhké a pravidelně rostlinu stříkejte vodou i na listech. Zapotřebí je také dobře odtoková půda. Netík preferuje nepřímé světlo a potřebuje ochranu před větrem. Taktéž vyžaduje organicky bohaté půdy. V ideálním případě roste ve směsi složené z jedné části z vermikulitu, ze dvou částí ze standardní půdní směsi a ze dvou částí rašeliny.

Pokud vaše rostlina bude potřebovat přesadit, udělejte tak ideálně v únoru nebo březnu. Při chladném počasí zalévejte méně. Pesticidy by se neměly používat.

Použití

Tato atraktivní okrasná kapradina je vhodná pro vytváření rostlinného ohraničení, zejména na stinných oblastech. Vhodná je také pro lesní zahradu, stinnou skalní zahradu nebo původní rostlinnou zahradu. Kombinujte tuto rostlinu s jinými rostlinami, nejlépe širokolistými.

Více informací o rostlinách najdete v databázi rostlin na sazenicka.cz

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE