Netýkavka

netykavka - Netýkavka

Netýkavka má původ v tropických krajích. Nicméně před mnoha lety se dostala do Evropy, kde se úspěšně daří jejímu pěstování. Především je známá jako pokojová květina, ale některé její hybridy jsou vhodné pro pěstování ve venkovních nádobách, jsou tak ideální na terasu či balkon. Jelikož rostlině nevadí stín, může být umístěna i na okně, na které příliš nedopadají sluneční paprsky a přesto se vám odmění krásnými květy po celou sezónu. Převislé druhy jsou interesantní dekorací a obdivuhodnou chloubou v truhlíkách i závěsných nádobách.

 Odborný název

Balzamína, balzamínka, ančička, pilná lízinka či sultánka, to jsou názvy, se kterými se můžete setkat, neboť všechna výše uvedená pojmenování obdržela tato krásná rostlina. Odborně však zvaná netýkavka. Latinský název zní Impatiens a nejoblíbenější je právě netýkavka balzamína, latinsky Impatiens balsamina. Avšak pozor, netýkavka neznamená, že by rostlina byla nějak choulostivá, jedovatá apod. Název vychází z jejího způsobu ohledně roztrušování semen.

Geografický původ

Jedná se o rozsáhlý rod tvořený přibližně tisícem vzhledově podobných druhů. Původ rodu je umístěn do subtropických a tropických částí Afriky a Asie, odkud se mimo Jižní Ameriku a Austrálii rozšířil po celém světě. Nejvíce pestrý sortiment druhů se nachází v tropech.

Popis a charakteristika

U nás se netýkavka zabydlela v 19. století, kdy si získala obdiv a popularitu coby nenáročná krásná balkonová květina nabízející mnoho variant. Již v té době bylo vyšlechtěno značné množství kultivarů lišících se nejen barvou květů, ale také tvarem a velikostí okvětních lístků. Avšak postupem času se některé vyšlechtěné odrůdy zcela vytratily. Došlo k zachování především druhů kvetoucích růžově a bíle, které jsou půvabnou ozdobou nejen na okenním parapetu.

Netýkavka nemá ráda chlad, z toho některé druhy rostou ve středoevropských podmínkách jako jednoletky, zatímco v tropech se jedná o trvalky. Charakteristická je dužnatá a v uzlinách zhrubnutá lodyha, která zpravidla bývá lysá a dokáže ze spodních uzlin vypouštět kořínky. Listy jsou nejčastěji řapíkaté, bez palistů a vyrůstají střídavě či řidčeji v přeslenech.

V úžlabí listů rostou na stopkách oboupohlavné a souměrné květy, které vytvářejí květenství. Květy netýkavek můžou být jednoduché a stejně tak i dvoubarevné či plnokvěté. Nejčastější barvou skvostných květů je bílá, růžová, červená, fialová, oranžová či lososová. Po odkvětu se utvoří tobolky vystřelující semena.

Pěstování

Při dodržení několika zásad je pěstování netýkavek velmi snadné a zvládne je i začátečník. Netýkavka potřebuje světlé či polostinné místo, sice snese i stín, ale nepokvete tolik. Především je třeba rostlině poskytnout dostatečnou vláhu, kterou nutně potřebuje. Netýkavce je třeba dopřát hojnou zálivku, rostlina inklinuje k vysychání, proto je ideální vysazování do samozavlažovacích a dostatečně velkých nádob, truhlíků apod. Je nutné hlídat, aby substrát byl stále vlhký, ale zároveň rostlina nemůže stát ve vodě. Pokud by došlo k opakovanému přeschnutí, které je pro netýkavku velmi vyčerpávající, mohlo by dojít k opadávání listů či k uhynutí rostliny.

Rostlina sice potřebuje výživu, ale není třeba to přehánět s hnojením, postačí jednou týdně přípravkem určeným pro balkonové rostliny a to poloviční dávkou než je určeno, neboť vyšší dávka hnojiva zasolí substrát a rostlina poté pomaleji roste. Odkvetlé části se nemusí odstraňovat, jelikož netýkavka má samočisticí schopnost. Je tak perfektní volbou pro každého, kdo má rád bezúdržbovou zahradu, balkon či terasu.

Použití

Netýkavka je dokonalou květinou do závěsných nádob, možné je pěstování i jednotlivě v kvetináči, stejně tak je krásnou záhonovou rostlinou. Tvoří taktéž vhodný podrost pod vyšší dřeviny.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE