Hledáte-li solitéru do zahrady nebo i vhodný strom do skupinky stromů, zkuste popřemýšlet o borovici. Samozřejmě nemáme na mysli borovici černou nebo lesní, která by dorostla obrovské výšky a mohla nepřiměřeně zastiňovat váš pozemek, či dokonce ohrozit samotný dům, ale spíše okrasné borovice.
Vhodné místo pro borovici
Pro borovici se můžete rozhodnout, pokud máte půdu spíše písčitou, propustnou, nebo dokonce kamenitou či skalnatou. Naopak určitě nezkoušejte pěstovat borovice na vlhké nebo přemokřené půdě, tam by se jim nedařilo. Místo může být slunné, polostín, a dokonce i stín, ve kterém ale poroste pomaleji.
Kdy vysazovat
Borovice vysazujte buď na jaře, když již nehrozí ranní přízemní mrazíky, nebo až na podzim. Připravte si jámu alespoň 2x tak velkou, než je kořenový bal, a vysypte ji kvalitní zeminou smíchanou s kompostem. Čerstvě zasazené borovice důkladně zalijte a poté zalévejte dostatečně nejméně rok, dokonce i v zimě, pokud neprší nebo nenapadne sníh.
A jaké druhy okrasných borovic vybrat
Z okrasných borovic se do našich zahrad nejvíce hodí borovice drobnokvětá (Pinus parviflora), která pochází z Japonska, dorůstá jen několika metrů, dá se skvěle tvarovat, pěstovat i jako bonsaj a hlavně dobře snáší naše zimy. Kromě modrozelených jehlic je ozdobná i červenohnědými šiškami. U této borovice existují i zakrslé kultivary – vybrat si můžete např. kultivar Glauca, který má jehlice stříbřitě šedé, nebo kultivar Bergman s pokroucenými větvičkami.
Další okrasnou borovicí vhodnou do každé zahrady je borovice kleč (Pinus mugo), která dorůstá maximálně 2 metrů. Je vhodná do skalek, kamenných zídek, suchých záhonů, ale nádob. Je rovněž vhodná pro tvarování jako bonsaj. V nádobách doporučujeme více hlídat zálivku, aby substrát nevyschl až příliš – borovice by mohla uhynout.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz