Orchidej

orchidej - Orchidej

Orchidej

Orchideje jsou krásné, složité a rozmanité květiny. Přicházejí v úžasné řadě odrůd, s téměř jakoukoli barvou a velikostí, kterou si lze představit. Existuje mnoho druhů orchidejí, přibližně 26 000 druhů a přibližně 880 kategorií nebo rodů na světě. Vzhledem k tomu, že orchideje rostou na každém kontinentu, lze říci, že jsou jedním z nejrozšířenějších druhů květin. Jejich struktura je jedinečná a žádná další květina nevypadá jako orchidej.

Odborný název

Orchidej:

  • Říše: Plantae (rostliny),
  • Podříše: Tracheobionta (cévnaté rostliny),
  • Oddělení: Magnoliophyta (krytosemenné),
  • Třída: Liliopsida (jednoděložné),
  • Řád: Asparagales (chřestotvaré),
  • Čeleď: Orchidaceae (vstavačovité).

Původ jména:

John Lindley nejprve použil termín orchidej ve své knize „Botanická škola“ v roce 1845. Odvodil slovo orchidej z řeckého slova „orbis“, který doslovně znamená „varle“, protože kořen orchideje je tvarován podobně.

Geografický původ

Orchideje nemají přesně stanovený původ, protože rostou kdekoli, kde půda není pokryta trvalým ledem nebo posunem pouštního písku. Existuje mnoho různých druhů orchidejí a alespoň jeden náleží svým původem prakticky ke každé oblasti na Zemi. Mnoho z nejmodernějších orchidejí roste v tropických oblastech, ale spousta krásných druhů roste také v severním a mírném klimatu.

Popis a charakteristikaorchidej  300x300 - Orchidej

Tento obrovsky rozmanitý druh má několik vlastností, které jsou téměř výhradní pro orchideje. Jedna charakteristika, která definuje orchidejovou květinu, je její střed. Labelum je jiný a neobvykle tvarovaný okvětní lístek, který přitahuje hmyz a slouží jako přistávací plošina pro včely pro podporu opylení.

Obvykle centrálně umístěné labelum orchideje je vždy vysoce modifikovaná, nepravidelně tvarovaná a často pestře zbarvené. Navíc, orchidej má centrální tyčinky a velmi malá semena. Květy orchidejí jsou zygomorfní, což je formální způsob, jak říkáme, že jsou na levé straně stejné jako na straně pravé, jako tvář.

 

Stonky a kořeny orchideje jsou také součástí identifikačních charakteristik, které definují orchidej. Orchideje jsou trvalé a jejich stonky jsou měkké, ne dřevité. Orchideje jsou buď monopodiální nebo sympodiální. Monopodiální znamená, že mají jediný kmen, zatímco sympodiální se týká spojených stonků a postranního růstového vzoru. Některé orchideje mají spoustu kořenů viditelných nad zemí.

Pěstování

I když někteří pěstitelé říkají, že péče o orchideje je snadná, může to být i výzva. Orchideje mají určité environmentální požadavky. Je důležité dbát na to, aby byly udržovány v teplém, ale ne horkém, vlhkém prostředí s nepřímým slunečním světlem a velkým množstvím vlhkosti, ale nikdy ne mokré.

Zalévání

Vědět, jak zalévat orchideje je klíčem k jejich zdravému růstu. Zavlažování je nejsložitější součástí péče o orchidej. Základem je, nikdy orchideje nepřelít. Nezapomeňte na vysokou vlhkost, sprejování dna listů vodou je dobré, ale na půdu je třeba aplikovat velmi málo vody. Nenechávejte vodu v tácku pod orchidejí a nikdy nepoužívejte tvrdou, vysoko vápennou vodu. Voda by měla mít pokojovou teplotu. Po třech týdnech zalévání následuje období odpočinku, kdy by se listy a půda měly vlhčit jen velmi lehce. Orchideje by měly mít méně napájení i po květu.

Hnojení

Při hnojení orchidejí je důležité koupit orchidejové hnojivo a zředit ho ve vodě, pak použijte hnojivo podle pokynů na krabičce.

Světlo

Vyhněte se přímému slunečnímu záření. V létě používejte průsvitné záclony. V zimě je dobré záclony otevřít.

Specifikace půdy

Nejlepší půda pro orchideje ve skutečnosti není půda. Vyberte si substrát na bázi kůry nebo kokosových ořechů, je lepší použít jakýkoli substrát, který není založen na vláknité rašelině.

Prořezávání

Nástroje na prořezávání musí být sterilizovány mezi jednotlivými použitími, aby se zabránilo šíření chorob. Poté, co orchideje už nejsou hezké, je potřeba odříznout celý kmen této květiny. Na stonku nenechávejte části květu, protože to zabrání budoucím květům. Ořezávejte orchideje pravidelně, abyste odstranili mrtvé větve a listy.

Použití

Přes rozmanitou krásu většiny orchidejí jsou také velmi užitečné pro jídlo. Nejčastěji používanou orchidejí je vanilková orchidej, která dodává chuť, kterou nazýváme vanilkou – ta se produkuje z jejích fazolí. Vanilkové boby rostou na vanilkové rostlině a vypadají velmi podobně jako zelené fazolky, s výjimkou, že jsou štíhlejší. Vanilkové fazole jsou sbírány a sušeny, aby se vytvořil vanilkový extrakt a prášek.

V Indii se kořeny orchidejí používají k výrobě výživného jídla zvaného salep, kterým je vařený orchidejový kořen. Historicky mnoho starodávných kultur jedlo vařené orchidejové hlízy, věřilo, že mají afrodiziakální a plodnost posilující účinky. I když nemusí mít tyto vlastnosti, jsou stále velmi výživné. Orchideje se také běžně používají v čajových výrobcích. V Mexiku se vlákna z různých rostlin orchidejí používají k výrobě bonbónů.

Různé orchideje byly používány mnoha starověkými kulturami jako léky. Často se v mnoha kulturách používají k potírání tasemnice, a zdá se, že to skutečně funguje, pokud se použije správný druh. Orchideje byly také široce používány k léčbě malárie, kožních onemocnění a skvrn.

Orchideje se také používají při výrobě hnojiv, protože mají dokonale vyvážený poměr dusíku, fosforu a draslíku. Jsou bohaté na živiny a další vzácné minerály, které ostatní rostliny potřebují k růstu.

Orchideje jsou samozřejmě používány jako řezané květiny a jsou nejčastějšími květy, které se nosí v korzetech. Mnoho lidí ráda je pěstuje ve svých domácnostech i pro potěšení. Používají se komerčně v mnoha známých parfémových vonných látkách.

Krása, vůně a chuť orchidejí byla oslavována v celé historii. Dnes jsou součástí mnoha průmyslových odvětví a nadále těší své majitele v jejich domovech. Tyto jasné květy orchidejí jsou důležitou součástí přírody po celém světě.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE