Ostálka

ostalka 300x225 - Ostálka

Ostálka

Ostálka je vlastně bylina, která patří do rodiny aster. Jmenuje se podle německého botanika Johanna Gottfrieda Zinna. Existují roční i trvalé druhy ostálky. Některé z věcí, které ostálky symbolizují, zahrnují nepřítomnost přátel, trvalou náklonnost a dobrotu. Je to proto, že když Aztékové poprvé uviděli tuto rostlinu, zdála se jim tak neatraktivní, že ji nazvali oční důlek. Dnes je ostálka národní květinou státu Indiana v USA.

Odborný název

Odborný název pro ostálku zní Zinnia Elegans.

Geografický původ

Rostlina původně pochází z Mexika a je pozoruhodná pro své dlouhé květy, které jsou k dispozici v mnoha různých barvách.

Popis a charakteristika

Tyto oblíbené zahradní květiny jsou k dispozici ve více než 100 různých odrůdách. Mají listy, které rostou v opozici a většinou nemají stopku. Listy mají tvar od lineárních až do vejčitých a barevných, od bledých až po středně zelené.

Jejich květy také přicházejí v různých vzhledech, včetně jedné řady okvětních lístků. Barvy obsahují bílou barvu, růžovou, žlutou, oranžovou, červenou, fialovou a lila.

Pěstování

Když plánujete pěstování ostálky ze semen, musíte najít oblast, která je dobře odčerpaná, a to jak vlhká, tak plodná. To umožní, aby se květina po každém létě znovu osemenila. Budete také potřebovat plné slunce a dobrou úrodnou půdu.

Jakmile najdete místo, které je vhodné pro pěstování ostálky, umístěte jedno semeno na 30 cm čtverečních. Začněte hnojením ještě před výsadbou semen. Poté stačí měsíčně hnojit obecným hnojivem, zalévat, a to je vše, co ostálka potřebuje.

Péče o ostálku

O ostálku je poměrně jednoduché se starat. Odstraňujte všechny mrtvé květiny, abyste podpořili nový růst. Vzhledem k tomu, že ostálka nepřežije tvrdý mráz, bude vhodné vybrat si několik semenných hlav (střed květiny), které jsou vyzrálé a umístit je do papírového sáčku. Tento sáček označte a umístěte ho do chladného sklepa nebo do sklenice ve vaší ledničce.

Použití

Existuje spousta různých způsobů, jak se dnes používají ostálky, včetně:

  • V zahradách jako hraniční rostlina nebo také rostlina pěstovaná v květináči.
  • V zahradách, které chtějí přilákat motýly.
  • Podzimní nevěsty, které je mohou smíchat s chryzantémami, gerberami, astrami a zahradními růžemi.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE