Pěnišník

Výrazný pěnišník je populární trvalý keř z čeledi Rhododendron. Nicméně, na rozdíl od rododendronů, vykazují pěnišníky pouze jeden květ na kmen. Je to poměrně odolná rostlina, která se nachází ve většině klimatických podmínek.

pěnišník - Pěnišník

Odborný název

Pěnišník patří do čeledi Rhododendron (vřesovcovité). Odborný název je Rhododendron. Jednou z nejkrásnějších druhů je Rhododendron simsii. Tato odrůda není ale tolik odolná jako zahradní odrůdy této rostliny, proto je vhodné ji v průběhu zimních měsíců přesunout dovnitř.

Ačkoli název pochází z řeckého slova „suché“, ve skutečnosti se to týká pouze jedné odrůdy, která roste v Laponsku. Tato odrůda roste pouze na suchých místech. Nejedná se tedy o moderní odrůdy, které můžeme vidět u nás.

Geografický původ

Pěnišník pochází z Číny a Thajska, ale dnes je hojný v mnoha částech světa. Jeho přírodní lokalita je sluneční světlo, které se střídá s ochranným stínem. Takže pokud jej budete pěstovat v podobných podmínkách, budete na jaře odměněni bohatými květy. Co se týká půdy, pěnišník preferuje kyselou, dobře odvodněnou půdu a mírné teploty.

Popis a charakteristika

Pěnišníky jsou malé stromy nebo keře, které kvetou během jara. Dorůstají výšky asi 60 cm a jejich kořeny jsou poměrně mělké. Rostliny obsahují červené, růžové a bílé květy. V průběhu let však zahradníci vyvinuli řadu hybridních odrůd.

Pěstování

Pěnišník je poměrně snadné pěstovat, stačí dosáhnout správných půdních podmínek a dostatečně zalévat. Pokud máte tvrdou vodu, je lepší používat dešťovou vodu, jinak se listy mohou zbarvit žlutě. Pokud jsou listy hnědé, rostlina nedostává tolik vody, kolik je potřeba.

Pěnišník má rád sluneční záření, je ale vhodné, aby měl v průběhu dne i nějaký ten stín.

Použití

Nejlepší čas na výsadbu pěnišníku je během časného jara, těsně před tím, než začne kvést. Avšak k dispozici (ke koupení) je po celý rok. Pěnišník se často používá jako hraniční rostlina, pěstuje se zejména pro své nádherné velké květy.

Více informací o rostlinách najdete v databázi rostlin na sazenicka.cz
 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE