Výběrem odrůdy jablek začíná každé pěstování. Pokud máte velkou zahradu, můžete si vybrat odrůdu, která bude velmi vysoká a bude mít velké množství ovoce. Avšak velké stromy jsou poměrně náročné na údržbu a při prořezávání a sklízení se neobejdete bez žebříku.
Pro malé zahrady zase existují trpasličí odrůdy, které vám dají určitou sklizeň, i když tato nebude tak velká, jako od klasických jabloní. Tyto malé odrůdy lze pěstovat i v květináčích na terase, mohou působit velice dekorativně a rozjasnit jakýkoli prostor.
Podnože
Jakmile se rozhodnete, kam umístíte svou jabloň, musíte vybrat takovou podnož, která vyhovuje místu, pro které jste se rozhodli. Můžete se pokusit vypěstovat jabloň ze semen (to jde ale jen u některých odrůd). Avšak mnohem lepší možností je navštívit místní školku se stromy a koupit si stromek tam. Podnož ovlivňuje velikost stromu, časnost produkce stromu, celkový růst stromu a náročnost na prořezávání.
MM104 a M2 a MM111 a MM109 a M1 – silné: 4,5m – 6m.
Opylování
Pokud jste se rozhodli koupit pouze jeden strom, ujistěte se, že je samooplodný. Některé odrůdy totiž potřebují být vysazeny vedle jiné odrůdy, která musí mít dobře klíčivý pyl a musí kvést ve stejnou dobu. Pokud tedy kupujete více jabloní, zaměřte se na to, aby byly tyto druhy kompatibilní. K sobě se hodí například odrůdy „Discovery“ a „Fiesta“, protože oba druhy rostou současně.
Výsadba jabloní
Výsadba je možná kdykoli v roce, ale nejlépe se uskuteční v období pozdního podzimu a počátkem jara (tedy od listopadu do března). Připravte si půdu ještě před vysazením stromu. Vykopejte jámu dostatečně hlubokou, aby kořeny jabloně byly skryty před mrazem. Dobré je zapracovat do půdy trochu hnoje nebo kompostu. Odstraňte všechny trvalé plevele. Zasaďte svůj strom do stejné hloubky, jako byl nasazen v květináči (pokud jste si ho přivezli se zabaleným kořenem v pytlíku, pak ho zasaďte do takové výšky, kam sahal pytel).
Při zakopávání držte strom ve vzpřímené poloze. Průběžně pokládejte kompost kolem kořenů, jak ho zpevňujete. Přidejte hnojivo a studenou vodu. Jabloním se bude dařit na slunném místě, kryté před větrem. Pokud jsou umístěny v rohu nebo u zdi, budou potřebovat pravidelné prořezávání. Během vegetačního období bude potřeba konstantního zalévání – klidně i dvakrát denně. Během zimních měsíců budou potřebovat méně vody, nenechte je ale úplně vyschnout.
Prořezávání
Čas od času bude potřeba strom prořezat, abyste poskytli stromu požadovaný tvar, dostatek světla pro plody a dostatečný proud vzduchu proti vzniku nemocí. Styl prořezávání závisí na druhu jabloně.
Sklízení jablek
Zabezpečte, aby strom nebyl příliš zatěžován. Pokud necháte na stromě ovoce a nesklidíte ho, můžete mít následující roky problémy s úrodou. Při sklizni jablek dbejte na to, aby nedošlo k poškození stromu. Jablka skladujte v chladné, tmavé, mírně vlhké oblasti nejlépe v bednách – neskládejte ovoce na sebe. Kontrolujte jablka pravidelně, aby se nešířila případná plíseň.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz