V jednom z minulých článků jsme psali o zlatém dešti a jak je to s jeho názvem. Dnes vám tedy přinášíme článek o štědřenci odvislém, který si toto pojmenování právem zaslouží. Tento nádherný strom si můžete pořídit do zahrady jako solitér.
Odkud pochází
Štědřence pocházejí z jihovýchodní Evropy a Malé Asie, ale u nás zcela zdomácněly. Rostou i volně v přírodě, na okrajích lesů, na mýtinách apod. V České republice se můžeme setkat se štědřencem obecným, štědřencem alpských a štědřencem odvislým.
Nápadné květy
Na štědřenci nás nejvíce upoutají květy. Kvetou ve žlutých převislých květenstvích o 30–50 květech, která mohou být až 20 cm dlouhá. Kvete od května do června. Záplava květu je skutečně nepřehlédnutelná a zkrášlí vám pohled na jarní zahradu.
Ovšem u štědřence musíme dávat pozor na to, že je jedovatý, a to zejména jeho plody, resp. semena. Několik semen již by mohlo způsobit smrtelnou otravu, zejména u dětí. U dospělých se otrava projevuje nevolností, zvracením a průjmem. Semena jsou ukryta v lusku, který dosahuje délky až 10 cm. Lusky lákají právě hlavně děti, takže je na místě jim vysvětlit, že tato semena opravdu nesmí jíst.
Pěstování v zahradě
Štědřenec není náročný na péči. Potřebuje slunné a teplé stanoviště nebo polostín, zálivku zejména při vysazení, lehčí hlinitou nebo hlinito-písčitou půdu s pH neutrálním nebo slabě zásaditým. Je plně mrazuvzdorný. Kůra stromu je však také jedovatá, tak je lépe strom na zimu obalit pletivem, aby jej neokusovali králíci a další zvěř. Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz