Petúnie

Petúnie patří mezi nejoblíbenější balkonové rostliny. Rozmanitost těchto květin je totiž obrovská. Najdete ji snad ve všech barvách, na které si vzpomenete a vybírat si můžete také podle velikosti květů. Jen s trochou péče můžete získat nádherné květiny.

petunie - Petúnie

Odborný název

Nejčastějším typem petunie je grandiflora petunia, která produkuje velké květy, co mají průměr i 5 cm. Jejich nevýhodou je ale to, že potřebují zastřihávat po celé léto, aby si udržely svůj upravený tvar.

Multiflora petunia jsou podobné jako grandiflora petunia, ale produkují mírně menší květiny v hojných množstvích. Nepotřebuje tolik údržby a vydrží i nepříjemná horka v průběhu léta.

Milliflora petunias produkují drobné květy o průměru asi 2,5 cm.

Petúinie patří do čeledi Solanaceae (lilkovité).

Geografický původ

Petúnie mají svůj původ v Jižní a Střední Americe.

Popis a charakteristika

Petúnie kvetou po celé léto a šíří slabou sladkou vůni, která je navečer výraznější. Květiny přichází v široké škále barev, včetně pestrých a pruhovaných odrůd. Jsou k dispozici také v mnoha různých velikostech, různých růstových požadavcích a některé mají i zdvojené nebo zvlněné květy.

Pěstování

Petúnie tolerují sucho a teplo. Nejlepší je jejich šíření v létě, kdy se mohou rozšířit až o 90 cm v rámci jedné sezóny – proto jsou skvělou volbou jako terénní kryt. Je důležité zajistit petúniím bohatou, dobře odtokovou půdu, plné slunce a teplo.

Většina zahradníků preferuje pěstování petúnií z předpřipravených sazeniček, které koupí v zahradních centrech nebo v květinářstvích, možné je ale také pěstování této kytičky ze semínek. Naplňte čistý květináč půdou a semínka dejte na tuto půdu, ale nezakrývejte je. Petúnie potřebují ke klíčení světlo. Opatrně semínka postříkejte vodou z rozprašovací lahve, abyste je navlhčili a zaměřte se také na navlhčení okolní půdy. Zalévejte často, ale tak, aby půda byla vlhká ne mokrá.

Ven své sazeničky můžete vysadit po posledním očekávaném mrazu. V tomto období by již vaše rostlinky měly být asi 7,5 cm vysoké a mít minimálně dva nebo tři listy. Pokud si budete kupovat sazeničky ze zahradního centra, zaměřte se na to, aby to byly malé, kompaktní rostliny. Vysoké rostliny se po přesazení ven nechovají dobře.

Půdu můžete trochu pozměnit s pomocí kompostu, abyste zlepšili odvodnění. Nikdy nepoužívejte zahradní půdu v ​​květináčích, protože je příliš těžká a může přenášet nemoci.

Zalévejte petúnie minimálně jednou týdně, a během horkého počasí i každý druhý den. Je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne mokrou. Odstraňujte odkvetlé a suché květiny.

Použití

Petúnie se nejčastěji využívají jako balkónové rostliny, protože poskytují mnoho barev a v květináčích se jim velmi daří. Velmi dobře fungují ale také zasazené v zemi, kde jimi můžete vyplnit prázdné prostory. Petúnie se používají jako akcentní rostlina pro dramatický efekt.

Více informací o rostlinách najdete v databázi rostlin na sazenicka.cz
 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE