Pryšec nádherný

Pod pojmem pryšec nádherný se nám toho nemusí příliš mnoho vybavit. Když ale tuto rostlinu nazveme jejím alternativním názvem – vánoční hvězda – pak si každý vzpomene na krásnou rostlinku se zelenými listy naspodu a červenými listy na vrcholu této rostliny. Obchodníci ji v období vánočních svátků prodávají posprejované třpytkami a v různých dárkových a ozdobných baleních.

pryšec nádherný

Odborný název

Odborný název pryšce nádherného zní Euphorbia Pulcherrima, jak už bylo ale výše zmíněno, známější je pod názvem vánoční hvězda nebo poinsettia.

Geografický původ

Ačkoli rostlinu u nás nejvíce používáme v chladných prosincových měsících v období vánočních svátků, rostlina miluje teplé tropické klima. Původem pochází z Mexika.

Popis a charakteristika

Pokud pryšec roste v ideálních podmínkách – tropické klima – pak může dorůst výšky až 3 metry. U nás je k dostání v květináčích zejména v období Vánoc. Barevná změna, k níž dochází na horních listech vánoční hvězdy, vyžaduje krátké období dne a dlouhé období noci. Tyto horní listy pak místo tradiční zelené dostávají typickou červenou barvu, ale mohou být také růžové, bílé, krémové, mramorované nebo skvrnité.

Pěstování

Je poměrně složité vypěstovat rostlinu ze semínka. Místo toho se spokojte s koupí rostlinky ze zahradního centra. Pokud chcete pěstovat rostlinu venku (což v klimatických podmínkách ČR lze jen v letních měsících), umístěte rostlinu na plné nebo částečné slunce s mírně kyselou půdou. Důležité je také chránit rostlinu před větrem.

Každé dva měsíce rostlinu prořezávejte. Používejte ve vodě rozpustné hnojivo každý druhý týden na jaře, kdy se objevuje nový růst. S trochou zvláštní péče můžete pryšec úspěšně pěstovat kdekoli na světě. Udržujte půdu vždy vlhkou, ale rostlinu nepřelévejte. Přelévání je hlavní příčinou, proč pryšec umírá. Bez zálivky ovšem dochází ke ztrátě listů a rostlina je ve stresu.

V létě může být rostlina umístěna uvnitř nebo venku. Pokud však noční teploty poklesnou pod 12 °C, je nutné pryšec přenést do interiéru. Zde umístěte rostlinu na nepřímé světlo. Na jaře seřízněte stonky o 10 až 15 cm, abyste stimulovali nový růst. Aplikujte rostlinné hnojivo jednou měsíčně, pokud rostlina není v rozkvětu.

Použití

Původně byl pryšec nádherný používán pro lékařské účely a kvůli červenému barvivu také americkými domorodými kmeny. První americký velvyslanec v Mexiku, Joel Roberts Poinsett, se s rostlinou setkal ve dvacátých letech minulého století. Poinsett, který byl také botanikem, se vrátil do svého domova na jihu USA, kde rostlinu úspěšně pěstoval.

Nejznámější je použití rostliny v období vánočních svátků. Velké množství domácností v ČR i v zahraničí si nakoupí vánoční hvězdu jako jednu z vánočních dekorací. Navzdory obecné víře není pryšec pro lidi jedovatý. Avšak pozor na zvířata – ta byste měli udržovat od této rostliny, protože je známo, že rostlina způsobuje nevolnost a mírné podráždění, zvláště štěňatům a koťatům.

Více informací o rostlinách najdete v databázi rostlin na sazenicka.cz
 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist