Růže

růže - Růže

Růže

Růže je asi nejznámější květina. Je to květina vášně, kterou nejčastěji dáte osobě, kterou milujete, abyste zobrazili své skutečné pocity. Nicméně, růže je používána pro mnoho dalších věcí, než jen jako ukázka lásky a vášně. Růže se používají při výrobě parfémů, které se používají v mýdlech, kolínské a dalších parfémovaných výrobcích. Okvětní lístky se používají také k přípravě speciálního druhu marmelády. Jako je lev král zvířat, tak ze všech květů v květinovém království vládne růže.

Odborný název

Růže patří do čeledi Rosacreae (růžovité). Jméno, které má každá tato rostlina je růže, nicméně s každým druhem růží je přidáno jiné jméno, aby se růže rozlišovala. Celkově existuje asi 100 druhů, které patří do čeledi Rosacreae.

Jméno „růže“ pochází z francouzštiny a latiny a znamená „květina“.

Geografický původ

Růže mají dlouhou a pestrou historii. Byly to symboly lásky, krásy, války a politiky. Růže je podle fosilních důkazů stará 35 milionů let. Růže je rozšířená po celé severní polokouli, od Aljašky do Mexika a včetně severní Afriky. Zahradní kultivace růží začala před 5000 lety, pravděpodobně v Číně. Během římského období se na Středním východě růže značně rozrostly. Byly používány jako konfety při oslavách, pro lékařské účely a jako zdroj parfému. Římská šlechta založila na jihu Říma velké veřejné růžové zahrady. Po pádu římské říše se zdálo, že popularita růží rostla a klesala v závislosti na časech zahradnictví.

Popis a charakteristikarůže  300x300 - Růže

Růže je charakterizována intenzivní krásou stejně jako symbolem toho, že ji dáte někomu, koho milujete. Některé společné rysy, které většina lidí uvádí o květu, je, že vypadá podobně jako samet a také má trny umístěné na stopkách.

Avšak, tyto trny nejsou opravdovými trny, většina z těch ve vědeckém světě je klasifikuje spíše jako spina. Existuje důvod, proč má růže trny, a to zajistit přežití růže v přírodě od převzetí jiné vegetace. To už ale dnes platí pouze pro divoké růže.

Černá růže v přírodě neexistuje, ačkoliv existují růže, které jsou označovány jako černé. Ve skutečnosti se ale jedná o tmavě modré růže, které se nacházejí pouze tehdy, když jsou geneticky upraveny v laboratoři.

Pěstování

Existuje mnoho kroků, které jsou zapotřebí k péči o růže:

  • Růže musí dostat dostatek vody a slunečního světla. V průměru potřebují růže šest hodin slunečního svitu denně.
  • Růže musí být na konci sezóny seříznuta, aby došlo k novému růstu. To zahrnuje ořezávání mrtvých částí růží, kterých si všimnete, až růžové okvětní lístky padnou z mrtvých stonků.
  • Během sezón budete muset zabránit škůdcům, aby vaše růže ničili.

Jeden z nejběžnějších druhů růží, které lidé mají v růžové zahradě, je Rose of Sharon. Důvodem je, že je mnohem jednodušší, co se péče týká. Při prořezávání těchto růží musíte odstranit mrtvé větve a tvarovat je během prvních dvou let od vysazení růžového keře.

Použití

Existuje mnoho použití růže a jejích okvětních lístků. Několik příkladů:

  • parfémy,
  • květinová uspořádání,
  • Přírodní přísady,
  • masážní oleje,
  • pleťové vody.

Během historie byla růže ceněna nejen pro svou krásu, ale také pro mnohá použití, které tato květina má. Není divu, proč je to stále jedna z nejoblíbenějších květin, které dnes lidé milují.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE