Sasanka

sasanka - Sasanka

 

Sasanky jsou oblíbené v zahradách jako jednotlivé druhy květů na jaře, v létě nebo na podzim, poskytující neustálou barvu. Jméno sasanka znamená „dcera větru“. Jméno bylo vybráno, aby ukázalo, že větry, které foukají na otevřenou květinu, odfouknou i mrtvé okvětní listy.

Odborný název

Rod sasanka zahrnuje více než 30 druhů, z nichž pouze tři rostou v České republice:

  • sasanka hajní – anemone nemorosa,
  • sasanka lesní – anemone sylvestris,
  • sasanka pryskyřníkovitá – anemone ranunculoides.

Patří mezi cévnaté rostliny v oddělení krytosemenných. Čeleď, do které sasanky patří, se nazývá Rununculaceae (pryskyřníkovité).

Geografický původ

Adonis byl přijat starými Řeky z dřívějších náboženství, kteří uctívali tohoto boha jako symbol znovuzrození a vysazovali rychle rostoucí (a rychle umírající) rostliny na jeho počest. V řeckém znění jeho bájesloví byl Adonis zabit divokým prasetem při lovu a zemřel v náručí své milenky Afrodité. Bohyně nakapala nektar na krev, z níž vyrostla první sasanka.

Sasanky jsou dnes rozšířeny na všech kontinentech, které obsahují mírný pás.

Popis a charakteristika

Existuje mnoho druhů sasanky, které poskytuje zahradníkům jediný druh rostliny. Sasanku lze pěstovat v různých barvách a sezónách za podobných půdních a světelných podmínek. Vlastnosti se mohou lišit s několika typy kořenů, délky, barev a seskupení. Všechny sasanky mají bazální listy, jsou bisexuální a mají nektary.

Pěstování

Jak zasadíte sasanku, závisí na typu kořenu, který má:

  • Houbovitý – Hlízy oddělte v létě. Hlízy by měly být zasazeny asi pět centimetrů hluboko a deset až 15 centimetrů od nejbližší rostliny.
  • Vláknité – Oddělte je na jaře nebo na podzim a udržujte rostliny v květináči po dobu alespoň jednoho roku.
  • Oddenky – Oddělte jednotlivé oddenky na jaře. Oddenkovité květiny mohou být v zimě nuceny kvést, pokud jsou pěstovány uvnitř.

 

Semena by měla být vysazena v nádobách umístěných na chladném místě. Všechny sasanky by měly být vysazeny na podzim v mírném podnebí nebo mohou být zasazeny na jaře v severním klimatu.

Květy sasanky mají rády částečný stín. Dávají přednost jemnozrnné, vlhké, mírně kyselé půdě s dobrou drenáží. Přídavné mulčování může pomáhat sasankám růst v chladnějších oblastech a mohou odolat méně intenzivnímu přímému slunečnímu záření.

Použití

Sasanky se používají v zahradách jako hraniční květiny a jsou také obvyklé v kyticích. Květy by měly být řezané ráno, kdy jsou pupeny stále zavřené. Mohou být otevřeny tím, že se umístí do vody s pokojovou teplotou po dobu několika hodin. Květina by měla vydržet asi devět dní po řezání.

Sasanky byly kdysi běžně používané jako bylinné léky, ale toto použití v praxi odpadlo. Chemický protoanemonin je produkován chemickou reakcí v rostlinách Ranunculaceae, když jsou poškozeny.

Herbalisté využili dráždivých vlastností této rostliny tím, že je aplikovali lokálně na léčbu artritidy a bolesti hlavy. Látka je toxická při požití, což způsobuje závratě, nevolnost, zvracení a ve vážných případech paralýzu.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE